× Fa فارسی En English

استعلام حمل و نقل درباره ما
آشنایی با انواع لوله فلزی

آشنایی با انواع لوله فلزی

 

مقدمه

انواع لوله فلزی در بازار قابل دسترس است. فولاد، فلزی است که در تهیه بسیاری از لوله ها نقش دارد. هر لوله فلزی، ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارد که متناسب با آن، مشتریان مختلف جذب شده و لوله مورد نیاز خود را تهیه می کنند. پس لوله های فلزی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند. به عنوان مثال قیمت لوله مانیسمان با قیمت لوله گالوانیزه متفاوت است. اما چه عواملی باعث این اختلاف قیمت ها شده است؟ در این مقاله به مشخصات و کاربرد انواع لوله فلزی و همچنین علت این اختلاف قیمت ها خواهیم پرداخت.

 

معرفی و کاربرد انواع لوله فلزی

 

لوله گالوانیزه

انواع لوله فلزی با تنوع تولیدی و جنس های متفاوت، به بازار عرضه شده است. یکی از معروف ترین انواع لوله فلزی که قابلیت فروش بالایی را دارد، لوله گالوانیزه است. لوله گالوانیزه به دلیل جنس ورق پوششی خود، در برابر ضربه و فشار مقاوم است. لوله گالوانیزه در آن دسته از انواع لوله فلزی است، که توانسته دو مدل آهنی و فولادی را از خود ارائه دهد. تفاوت میان گالوانیزه آهنی و فولادی در وزن و ظاهر آنها می باشد. لوله گالوانیزه فولادی نسبت به آهنی، دارای ظاهر درخشان و وزنی سبک تر بوده که دلیل برتری آن نیز می باشد. البته لوله گالوانیزه فولادی برخلاف نوع آهنی، در برابر مواد اسیدی ضعف نشان می دهد.

خلاصه ویژگی ها

مقاومت نسبتاً پایین در برابر زنگ زدگی و پوسیدگی

طول عمر بالا

قابلیت بازیافت و استفاد تجدید پذیر

کاربرد فراوان در آبرسانی ساختمان ها

 

 

لوله مانیسمان

انواع لوله فلزی، دارای مدل های بسیار سخت و مقاوم نیز است. لوله مانیسمان به عنوان یکی از مقاوم ترین لوله های حال حاضر بازار شناخته می شود. این لوله فلزی، در بسیاری از صنایع قابل استفاده است. طبقه بندی این محصول، بر اساس سایز و ضخامت صورت می گیرد. لوله مانیسمان رده 40 و رده 80، از متداول ترین ابعاد این محصول است. البته که استحکام بالای رده 40 این لوله ها، باعث شده محبوبیت و کاربرد بیشتری از خود نشان دهد. از همین رو، لوله مانیسمان کلاس 40، در خطوط آتش نشانی و ساختمان های چند طبقه استفاده می شود.

خلاصه ویژگی ها

کاربرد بسیار در صنایع گوناگون

استحکام و مقاومت بی بدیل

استفاده در صنایع حساس و دشوار مثل خطوط برج ها

انتقال آب و مواد فاضلابی

لوله مبلی

یکی دیگر از انواع لوله فلزی که بسیار پراستفاده می باشد، لوله مبلی است. این لوله فلزی که با نام لوله روغنی هم شهرت دارد، با وزن کم و کاربرد بالا، یکی دیگر از محبوب ترین انواع لوله فلزی است. می دانید دلیل انتخاب نام مبل، در پسوند این لوله چیست؟ دلیل این نام گذاری جالب، تحمل وزن بالای این لوله است که استعاره از کاربرد مبل در خانه ها دارد.

خلاصه ویژگی ها

تحمل فشارهای بسیار بالا

انعطاف پذیری

دارای خاصیت جوش کاری

ظاهر براق و صیقلی

مقاوم در برابر رطوبت

 

لوله اسپیرال

انواع لوله فلزی شامل لوله های باکیفیت و مقاوم است. همانطور که تاکنون متوجه شده اید، این لوله ها به دلیل استفاده از فلز و فولاد، بسیار مقاوم و مستحکم عمل می کنند. لوله‌ ی اسپیرال، نوعی دیگر از انواع لوله فلزی است. این مدل لوله ها نیز، کاربرد بسیار زیادی در جهت مصارف آبرسانی و انتقال سیالات دارد. همچنین کاربرد این محصول، تا مصارف استاندارد گازرسانی نیز ادامه یافته است. بدنه داخلی این محصول صاف و مسطح است که آسیب های ناشی از اصطاکاک را به حداقل رسانده است.  

خلاصه ویژگی ها

بدنه مسطح و یکدست

مزیت مکانیکی

انعطاف پذیری بالا

قیمت اقتصادی و مناسب

استحکام بالا در برابر شکست و شکاف

قابلیت شکل پذیری

 

لوله درز دار و بدون درز

یکی دیگر از انواع لوله فلزی که آخرین لوله های پیشنهادی ما هستند، لوله درز دار و بدون درز است. لوله درز دار نسبت به نوع بدون درز، از قیمت مناسب تری برخوردار است. لوله درز دار به دلیل کیفیت پایین تر مواد اولیه و جوش کاری بر روی بدنه خود، دارای درز بوده که نقطه ضعف محسوب می شود. به همین دلیل قیمت ارزان تری نیز نسبت به سایر لوله ها دارد. اما شاید همین قیمت مناسب تر، سبب فروش زیاد این لوله ها گردیده است.

لوله بدون درز نیز یک محصول دیگر از انواع لوله فلزی است. این محصول، سطح صاف و یکدست دارد. که همین امر موجب استحکام و دوام بالای این محصولات شده است. کیفیت مواد اولیه در لوله بدون درز بالاتر بوده، در نتیجه محصول نهایی نیز کیفیت ارزنده تری دارد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع لوله فلزی، به همراه مشخصات و مزایای خاص هرکدام آشنا کنیم. لوله های فلزی در بسیاری از فروشگاه ها موجود هستند. اما مهم است فروشگاه انتخابی، معتبر و باتجربه باشد تا بتواند شما را در نحوه خرید، راهنمایی کرده و به انتخاب درست سوق دهد.

02122791943