× Fa فارسی En English

استعلام حمل و نقل درباره ما

سنگ معدنی

 خرید سنگ معدنی در انواع مختلف، استعلام قیمت

 

نکات ضروری هنگام خرید سنگ معدنی

جهت راهنمایی برای تهیه انواع کانسنگ ها مهم ترین عاملی که باید به آن توجه کرد عیار آن است. میزان خلوص کانسنگ در خرید سنگ معدن اهمیت بالایی دارد. نیاز به توضیج نیست که هرچه عیار بالاتر باشد میزان بهره وری از آن نیز بالا می‌ورد. اگر بخواهیم به مورد دیگر اشاره کنیم نوع معدنی است که سنگ از ان استخراج. در بعضی از معادن کیفیت کانسنگ استخراج شده با دیگر معدن دارای تفاوت است. ( البته این مورد فقط در بعضی سنگ ها وجود دارد) در کل چون تهیه این مواد یک کار تخصصی است اگر قصد خرید سنگ معدنی را دارید با شخصی که دارای تجربه است مشورت کنید.

 

چه موارد در قیمت سنگ معدنی نقش دارند

قیمت سنگ‌های معدنی تابعی از غلطت عنصر، سختی استخراج و وزن مخصوص سنگ است. امروزه فروش یا صادرات سنگ معدنی به ویژه در کشورهای پیشرفته تقریباً صفر است (مباحث خام فروشی و لزوم تولید ارزش افزوده از کالای خام). ولی به صورت سهامی در بازار بورس این کشورها و همچنین ایران معامله می‌شود. پس میتوان نتیجه گرفت قیمت انواع سنگ معدنی به میزان کارایی و درخواست آن برای ساخت قطعات و علم مواد بستگی دارد. همچنین هزینه ایی که برای استخراج از معادن صرف میشود تاثیر بالایی در تعیین نرخ آن ها دارد. از دیگر موارد موثر که می‌توان به آن اشاره کرد میزان تورم است که باعث نواسان در قیمت سنگ معدنی می‌شود.

 

انواع سنگ معدنی

به طور کلی سنگ های معدنی یا سنگ‌هایی که حاوی مواد ارزشمند هستند به دو دسته تقسیم می‌شوند:

1. کانسنگ فلزی

2. کانسنگ کانی

ویژگی مهم این دو دسته کشف یک جا یا حضور متمرکز آنها بر روی پوسته زمین است.

 

کانسنگ فلزی

 کانسنگ فلزی به 3 صورت متفاوت در پوسته و گوشته زمینه یافت می‌شود: 

1.1. کانسنگ اکسیدی: این کانسنگ‌ها حاوی مقادیر متفاوتی عنصر اکسیژن هستند. که در فرآیندهای استخراج می‌توان با استفاده از کربن، هیدروژن یا کربن مونوکسید اکسیژن این کانسنگ‌ها را حذف و خلوص فلز موجود را به تدریج بالا برد

1.2. کانسنگ سولفیدی: این کانسنگ‌ها معمولاً حاصل ترکیب سولفور دو بار منفی (S2-) و عناصر فلزی موجود در کانسنگ است. بسیاری از سنگ‌های معدنی حاوی سولفور هستند. برای حذف سولفور نیز می‌توان از هیدروژن و یا عناصر گروه واسطه با واکنش پذیری بالا استفاده کرد.

1.3. کانی‌های سیلیکات یا کانسنگ سیلیکات: حاصل ترکیب اکسیژن (فراوانترین عنصر موجود در پوسته زمین حدود 64%) و سیلسیم (22% پوسته زمین را تشکیل می‌دهد) با عناصر ارزشمندی مثل آهن، منیزیم، سدیم، پتاسیم و کلسیم است که تنها 2-3% پوسته زمین را تشکیل می‌دهند. 

فرآیند مرسوم استخراج فلزات از کانسنگ فلزی «لیچینگ» یا استخراج مایع جامد است که در این فرآیند عنصر مورد نظر از کانسنگ مربوطه وارد فاز مایع یا حلال شده و در آن حل می‌شود و پس از آن به روش‌های مختلف مثل ته نشین سازی، تبخیر و غیره فلز حل شده را از حلال جدا می‌کنند. 

 

در صورت داشتن هرگونه مشکل و نیاز به راهتمایی در مرود خرید انواع سنگ معدنی و قیمت سنگ معدنی کارشناسان ما آماده ارئه مشاوره به شما مشتریان عزیز هستند

 

کانسنگ‌های فلزی حاوی عناصر ارزشمند و مهمی هستند که در هزاران صنعت مختلف از آنها استفاده می‌شود. کافی است به اهمیت مس در لوازم الکترونیکی، آهن در ساختمان سازی، طلا و نقره دز زیور آلات و آلومینیوم، روی و نیکل در صنایع غذایی و لوازم خانگی توجه کنیم تا مشخص شود منابع این فلزات (کانسنگ فلزی) چقدر ارزشمند و مهم است. 

نکته مهم و فابل توجه در مورد کانسازها این است که: معمولاً یک معدن حاوی یک نوع ینگ معدن است و تولید یک نوع فلز خواهد کرد. هر فلز سنگ‌ معدنی خاص خود را دارد که بر اساس نام محل و افراد کاشف، نامگذاری می‌شوند. به طور مثال: بوکسیت (سنگ معدن آلومینیوم)، آرژانیت (سنگ معدن نقره)، کالکوریت (سنگ معدن مس)، آنگلزیت (سنگ معدن سرب) و غیره.

از جمله موارد مهمی که در رابطه با کانسنگ‌ها مطرح می‌شود، استخراج و بهره برداری از یک معدن کانسنگ است. به این معادن کانسازی نیز گفته می‌شود و مهم‌ترین مسئله قبل از استخراج عملی و وسیع، مطالعات دقیق و تحقیقات علمی جامع درباره کانساز است. آیا درجه و غلظت کانسنگ‌های فلزی به حدی است که علاوه بر جبران هزینه‌های استخراج و پردازش برای صاحبان معادن سودمند و درآمدزا باشد یا خیر؟ فرم پیدایش و سختی استخراج فلز چقدر است؟ 

جواب‌های داده شده به دو سوال فوق و برآورد هزینه‌ها تعیین کننده سرنوشت معدن و فلزات -غالباً- گرانبها خواهد بود. پخش نا عادلانه کانسازها یا معادن سنگ معدن در جهان رونق بسیاری به بازار کانسنگ‌ها و به تبع فلزات گزانبها بخشیده است. 

 

 

کانسنگ کانی

کانسنگ کانی معمولاً در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای ویژگی‌های زیر است:

سختی بالا و عدم ساییدگی

مقاومت در برابر پوسیدگی

میل ترکیبی و واکنش پذیری بسیار پایین

یکنواخت و یکپارچه (عدم وجود ترک یا رگه)

جذب کم آب

البته سنگ‌های معدنی که در صنعت ساختمان و یا زیور آلات کاربرد دارند خود حاوی عناصر یا فلزاتی هستند که استخراج آنها در مقابل استفاده مستقیم، توجیه اقتصادی ندارد. و به همین دلیل تجزیه و استخراج عناصر این نوع سنگ‌ها انجام نشده و مستقیماً از معدن -با حداقل فرآیند برش و کوره و غیره- وارد ساختمان می‌شوند.

دنیا تشکیل شده از عناصر ومواد گوناگونی است که برخی از آنان مفید و برخی دیگر برای زیست گیاهان و جانواران زیان باراند. از تعدادی از آن ها به عنوان انرژی و بعضی دیگر به عنوان مواد اولیه استفاده می‌کنیم. نوعی تجید پذیر اند و نوعی دیگر تجید ناپذیر اند. اما ما قصد داریم در مورد مواد که در دل معادن مدفون اند توضیح دهیم. ماده و عناصر در معادن به صورت متراکم شده اند که به آن ها سنگ معدن یا کانسنگ گفته می‌شود.

02122791943