× Fa فارسی En English

فروشگاه استعلام حمل و نقل درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 خرید مواد معدنی و کربنی در انواع مختلف ، استعلام قیمت

 

تعریف مواد کربنی

مواد و فرآورده‌های کربنی نقش مهمی در صنعت تولید فولاد و ذوب فلزات دارند. مقادیر مختلف کربن در آلیاژهای فولاد، مبنای نام‌گذاری و تولید انواع فولاد با خواص مختلف فیزیکی هستند. به‌طورکلی فرایند تولید فولاد با استفاده از روش‌های مختلف در کوره، کانورتر یا توسط قوس الکتریکی صورت می‌گیرد و کربن اضافی موجود در آهن سوزانده می‌شود. در نهایت پس کاهش کربن به میزان موردنیاز، سایر عناصر ضروری به آهن اضافه شده و فولاد مربوطه ساخته می‌شود. درگذشته نیز کربن نقش مهمی در تولید فولاد داشته است؛ در روش سنتی که به روش خمیری موسوم است کربن موجود در آهن مذاب را در معرض هوا قرار می‌دادند تا به شکل گاز دی‌اکسیدکربن خارج شود. با تولید زیاد گاز CO2 دمای ذوب افزایش پیدا می‌کرد و خمیر فولاد برای فرایند پتک‌کاری و یکپارچگی آماده می‌شد.

 

قیمت انواع مواد کربنی

همانگونه که در ابتدا توضیح دادیم کربن و مشتقات آن در تولید بسیاری از فلزات کاربرد دارند بدیهی است، که قیمت مواد کربنی عامل بسیار تاثیر گذاری در تعیین قیمت محصولات فولادی وچدنی است. مواد کربنی برای کاربرد های مختلف در انواع گوناگونی تولید شده می‌شوند، قیمت مواد کربنی به عوامل متعددی بستگی دارد مانند 

نرخ ارز

میزان عرضه و تقاضا

هزینه حمل و نقل و نیروی کار

قیمت حهانی محصولات

از مواردی هستند که بر قیمت مواد کربنی تاثیر گذارند.

 

خرید مواد کربنی

مشتقات کربن در انواع گوناگونی در طبیعت یافت می‌شوند، مانند زغال سنگ، کک صنعتی، گرافیت، الماس و... اما بیشترین کاربرد کربن در ساخت و تولید فلز های آلیاژی است. پس کسانی به دنبال خرید مواد کربنی هستند که بیشتر در این گروه فعالیت دارند. اگر دانش کافی در مورد این مواد دارید مشکلی در هنگام خرید مواد کربنی پیش رو ندارید، در غیر این صورت حتما از افرادی که در این زمینه تجربه کافی را دارند کمک بگیرید.

 

تیم تخصصی تجارت گرام آماده ارائه مشاوره به شما مشتریان عزیز است تا ریسک خرید محصول بی کیفیت را برای شما به حداقل برساند


مواد معدنی به چه مواد گفته می‌شود؟

مواد معدنی جزء پرکاربردترین عناصر و ترکیباتی هستند که مستقیماً از طبیعت استخراج شده و پس از فرآوری مورداستفاده قرار می‌گیرند. مواد معدنی یا فلزی از آهن گرفته تا روی، مس، سرب و... به سبب ساختار شیمیایی خاص خود، چکش خوار، رسانای خوب الکتریکی و گرمایی و جلاپذیر هستند. این خواص در کنار سایر خواص فیزیکی منحصربه‌فرد آنها را برای استفاده در صنایع مختلف مناسب می‌سازد. از مهم‌ترین مواد معدنی که هسته صنایع هر کشوری را تشکیل می‌دهد، آهن و سنگ‌آهن است که در صنایع فولادسازی کاربرد وسیعی دارد. 

 

قیمت انواع مواد معدنی 

همانند دیگر مواد مورد استفاده در صنعت قیمت مواد معدنی نیز تاثیر پذیر بر چند مورد است، اما شاید بتوان گفت که مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت مواد معدنی کیفیت آن محصول است.

میزان استخراج مواد از معادن

قیمت ارز

قیمت حهانی محصولات

میزان عرضه و تقاضا

هزینه حمل و نقل و نیروی کار

از مواردی هستند که بر قیمت مواد معدنی نقش دارند.

 

خرید مواد معدنی

زمانی که قصد خرید مواد معدنی را دارید باید تجربه کافی در این کار رادشته باشید، در غیر این صورت باعث بدست آوردن محصولی بی کیفیت، پایین آمدن راندمان و در نهایت از دست رفتن سرمایه تان خواهد شد. اگر قصد خرید مواد معدنی را دارید می‌توانید از مشاورین متخصص ما در تجارت گرام یاری بگیرید.

 

کاربرد مواد معدنی در صنعت چیست؟

به‌غیراز کاربرد وسیع آهن در فولادسازی، آهن‌ها در صنایع ساخت اتومبیل و ساختمان‌سازی نیز کاربرد دارند. پس از آهن، یکی از مهم‌ترین مواد معدنی مس است که به دلیل هدایت خوب جریان الکتریکی در صنایع مختلف الکتریکی و ساخت لوازم‌خانگی مورداستفاده قرار می‌گیرد. روی، ماده معدنی متداول دیگری است که برای گالوانیزه کردن سایر فلزات کاربرد وسیعی دارد. علاوه بر خواص ذکر شده، مواد معدنی در پتروشیمی‌ها، صنایع داروسازی نیز نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. 


کربن چیست؟

کربن پانزدهمین عنصر از نظر فراوانی در پوسته زمین است و در تمام گونه‌های زنده به‌صورت عنصر مشترک وجود دارد. پس از اکسیژن، کربن دومین عنصر تشکیل‌دهنده بدن انسان است. ساختارهای متنوعی از کربن در طبیعت به دلیل قابلیت آن برای تشکیل پیوندهای مختلف وجود دارد؛ از گرافیت و الماس به‌عنوان نام آشناترین ترکیبات کربن گرفته تا ساختارهای نانو با پایه کربن مثل فولرن باکمینیستر که با 60 کربن متصل‌به‌هم تشکیل یک ساختار توپ مانند را می‌دهد.   

 

استفاده از کربن در صنعت تولید فولاد

تولید فولاد به دلیل اهمیت آن در صنایع مادر همواره موردتوجه بوده است. در تولید فولاد دو عنصر آهن به‌عنوان عنصر اصلی و کربن به‌عنوان مهم‌ترین عنصر آلیاژی (حداکثر تا 2 درصد وزنی) مورداستفاده قرار می‌گیرند. کربن موردنیاز در تولید فولاد به شکل کک متالوژی، زغال‌سنگ و پترولیوم کک وارد چرخه تولید فولاد می‌شود. 
هر چه کربن مورداستفاده و محلول در فولاد بیشتر باشد، استحکام فولاد نیز بیشتر می‌شود، اما از طرفی دیگر این افزایش استحکام به معنی افزایش احتمال خرد شدن و شکستگی فولاد است و فولاد با این خواص فیزیکی برای جوشکاری چندان مناسب نیست.

 

کاربرد محصولات کربنی در متالوژی

کک که فرآورده با کیفیت از زغال‌سنگ بوده و در دماهای بالا و فشار و زمان مشخص تهیه می‌شود در متالوژی به‌عنوان یک واکنش‌دهنده ضروری مورداستفاده قرار می‌گیرد. این فرآورده پرکربن با خلوص بسیار بالا، سپس دانه‌بندی‌شده و در فرایندهای مرتبط با متالوژی مثل ذوب فلزات، کوره بلند یا تولید فروآلیاژها استفاده می‌شود. از نظر ظاهری کک متالوژی خاکستری رنگ و سخت است. از کک متالوژی برای تأمین انرژی و ایجاد تخلخل که در عبور گازهای احیاکننده ضروری است، در کوره بلند استفاده می‌شود.
فرآورده‌های کربن؛ تفاوت‌ها در فرآورده‌های کربن

تنوع پیوندها و نظم ساختاری در ترکیبات کربن باعث استفاده آن در ساخت فرآورده‌های مختلف کربنی با خواص فیزیکی و شیمیایی متفاوت شده است. زغال‌سنگ، گرافیت، کک، الماس، فرآورده‌های پتروشیمی همگی در دسته فرآورده‌های کربنی قرار می‌گیرند. به‌عنوان مقایسه ساختاری گرافیت با ظاهری کدر و سیاه‌رنگ را در نظر بگیرید با نرمی فراوان از دیرباز به‌عنوان ابزار نوشتن بوده است. در مقابل الماس با نمایی شفاف و ساختار اتمی بسیار منظم، سخت‌ترین ترکیب طبیعی شناخته شده است. 

اهمیت صنعت فولاد به‌عنوان صنعت بنیادین در کشورهای مختلف باعث توجه به فرایندهای ساخت و تولید فولاد می‌شود. در این میان کربن و فرآورده‌های کربنی نقشی کلیدی در تولید فولاد و ذوب فلزات ایفا می‌کنند. تهیه بهترین و خالص‌ترین مواد کربنی که در فرایندهای مرتبط با فولاد مورداستفاده قرار بگیرد، در کیفیت نهایی محصول تولیدی کاملاً مؤثر است.