× Fa فارسی En English

فروشگاه استعلام حمل و نقل درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 خرید چدن - خرید انواع محصولات چدنی ، قیمت روز چدن 

 

عوامل موثر بر قیمت چدن 

با توجه به اینکه چدن‌ها در انواع و اقسام وجود دارند، برای آنکه بتوان بر روی آنها ارزش گذاری کرد باید به موارد مهمی توجه نمود. در ابتدا باید به موادهای اولیه برای ساخت این محصول دقت کرد. به طور کلی برای تولید هر محصول آلیاژی موادهایی که در آن نقش دارند در قیمت‌ انواع چدن آن نیز موثر هستند. در درجه بعدی نوع چدن است چرا که هر یک از از اتواع آن در تعیین نرخ آن موثر است به طور مثال قیمت چدن خاکستری با چدن های دیگر متفاوت است. 

 

عوامل موثر بر قیمت چدن

یکی از مواردی که در تعیین نرخ تاثیر گذار است می توان به هزینه‌های حمل و نقل چدن اشاره کرد چرا که باید مصرف سوخت به جهت نقل و انتقال گروهی این محصول را در نظر گرفته شود. یکی دیگر از عوامل مهم میزان عرضه و تقاضا است. ضمناً نوسانات ارز نیز در تعیین قیمت چدن نقش موثر خواهد شد. هزینه استخراج سنگ آهن، نیروی کار و تعمییر نگهداری دستگاه های مورد نیاز برخی از این عوامل اند. نوسانات ارز نرخ جهانی محصول قیمت قراضه این فلز از دسته ایی مواردی هستند که بر قیمت چدن تاثیر گذارند. 

 

 

راهنمای خرید چدن 

برای تهیه چدن از حداقل 2 تا 4 درصد کربن، 92 درصد آهن و و مقدار کمی که در حدود 1 تا 3 درصد است سیلیکون استفاده می‌شود. البته بعضی از عناصر دیگر نیز در چدن یافت می‌شوند که فسفر، گوگرد و منگنز نام دارند. اگر بنا به خرید چدن باشد، باید موارد مختلفی را در نظر گرفت و سپس اقدام به خرید کرد. در نگاه اول باید به این موضوع توجه کنید که چه نوع چدنی نیاز دارید. معمولاً چدن‌ها به چندین گروه مختلف مانند چدن سفید، خاکستری، داکتیل و غیره تقسیم‌بندی می‌شوند که هر کدام از این موارد به روش‌های مختلفی تولید خواهند شد.
ضمناً توجه داشته باشید که یکی از دیگر نکات مهم در هنگام خرید چدن، این است که نوع کاربری آن را در نظر بگیرید. پر واضح است که هر کدام از انوع چدن‌ها در گروه‌های مختلف برای مصارف مختلفی در نظر گرفته می‌شوند که از جمله می‌توان به ساخت پل، تجهیزات صنعتی و مواردی از این دست اشاره کرد. همچنین ناگفته نماند که هر یک از انواع چدن ویژگی‌های خاص خودش را دارد که در هنگام خرید انواع چدن باید به آن توجه شود.

 

چدن چیست
به گروهی از آلیاژهایی که دارای درصدی از کربن و آهن باشند، چدن گفته می‌شود. به طور کلی در چدن‌ها عناصر مختلفی مانند فسفر، سیلیسیم، منگنز وجود دارد که احتمال برخورداری از دیگر فلزات در آنها مانند مس، وانادیوم، نیکل و غیره نیز وجود دارد. چدن‌ها را می‌توان به انواع مختلفی مانند چدن خاکستری، چدن سفید، چدن داکتیل، چدن چکش‌خوار، چدن با گرافیت فشرده و چدن آلیاژی تقسیم‌بندی کرد که هر یک از این چدن‌ها دارای خواص مختص به خود هستند. بعنوان مثال از چدن خاکستری در صنایعی مانند خودروسازی، شیر و اتصالات و ماشین آلات صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به توضیحات بیشتری در مورد خرید چدن و کاربرد آن خواهیم پرداخت

 

انواع چدن
چدن خاکستری با ریزساختار گرافیکی آن مشخص می شود ، که باعث می شود شکستگی مواد ظاهری خاکستری داشته باشد. این چدن پرکاربردترین و پرکاربردترین ماده چدن بر اساس وزن است.

چدن سفید به دلیل وجود رسوب کاربید آهن به نام سمنتیت ، سطوح شکسته سفید را نشان می دهد. کربن موجود در چدن سفید با محتوای سیلیکون کمتر و سرعت خنک کننده سریعتر ، به جای گرافیت ، به عنوان سمانیت فاز قابل تبدیل از مذاب رسوب می کند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چدن نشکن به نام چدن داکتیل نیز شانخته می‌شود، دارای ذرات فراوان گرافیت است. ایم نوع چدن نسبت به دیگر چدن ها سریهتر فرسوده می‌شود.

کاربرد

به طور کلی می‌توان از انواع چدن برای تولید، پل‌ها، انواع لوله‌ها، پنجره‌های دکوراتیو، خرپای سقف و مواردی از این دست بهره برد. دقت کنید که بکارگیری از چدن دارای یکسری معایب و مزایا است که از جمله می‌توان به عملکرد فشرده‌سازی بسیار قدرتمند و ضعف در کشش و خمش آن اشاره کرد. ضمناً ویژگی‌هایی همچون پایین بودن نقطه ذوب، مقاومت پایین در برابر ضربه و انعطاف‌پذیری کم؛ چدن را از فولاد کاملاً متمایز کرده است. همچنین ناگفته نماند که برای خرید چدن هزینه‌ای کمتر از خرید فولاد در نظر گرفته خواهد شد چرا که انرژی و نیروی کار برای تولید آن بسیار کمتر از دیگر آهن‌آلات است.

 

قابل توجه مشتریان عزیز در صورت نیاز به مشاوره در مورد قیمت چدن و خرید چدن می‌توانید با متخصصان ما در ارتباط باشید