× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 خرید کک صنعتی 

 

موارد که در خرید کک باید رعایت کرد

یکی از عوامل مؤثر در خرید کک، آگاهی‌داشتن درباره خصوصیات و کیفیت کک است. اگر به هنگام خرید کک صنعتی، بر کاربرد هر کدام از مواد اطلاعات کافی داشته باشیم، مشکلی در تهیه وجود نخواهد داشت. از طرف دیگر بی‌دقتی در انتخاب و خرید محصول بی‌کیفیت، بازده کاری را پایین می‌آورد.

خرید کک به منظور تامین سوخت برای انرژی انجام می‌شود. این ماده معدنی از نظر دارا بودن کربن در ترکیبات خود  بسیار غنی بوده و نسبت به زغال سنگ دارای ناخالصی های کمتری است. همین امر باعث شده که حجم عظیمی از خرید کک در بازار روانه کاراخانه های ذوب و متالوژی شود.

از آن‌جا که کک در چند نوع تولبد و روانه نبازار می شوند باید به درصد کربن موجود در آن توجه شود. به طور مثال هنگامی که کاهش آلوگی حاصل از سوختن اهمیت بالایی داشته باشد از سمی کک به جای دیگر انواع کک صنعتی استفاده خواهد شد.

 

قیمت کک (Coke)

 قیمت کک به این بستگی دارد که چه خلوص از این محصول را برای استفاده خریداری کنیم. محصولات شرکت‌های مرتبط هم به صورت وارداتی از کشورهای دیگر است و هم به صورت داخلی تهیه می‌شود و با توجه به کیفیت آن‌ها،دارای قیمت‌های متفاوتی هستند. آشکار است که هرچه میزان کیفیت بالاتر باشد قیمت کک صنعتی نیز افزایش می‌یابد

 

کاربرد کک
 از کاربردهای مهم کک این است که در ذوب‌آهن، صنایع فولادسازی و ریخته‌گری استفاده می‌شود. این ماده در صنایع متالوژی، مصرف عمده‌ای دارد. در صنایع فولادی نیز کک کاربرد زیادی دارد؛ زیرا کک دارای مقداری گوگرد و فسفر است و سبب ورود گوگرد و فسفر در مراحل تولید فولاد می‌شود. گوگرد و فسفر از عناصر مضر در فولادها هستند. کک زغال‌سنگ در کوره بلند نقش‌های مختلفی مانند تأمین انرژی، احیاء کانه‌های آهن و تشکیل تخلخل برای عبور گازهای احیاء کننده را دارا است. از کک و حرارتی که به وجود می‌آورد برای روشن نگه‌داشتن کوره و پخت سنگ آهک استفاده می‌کنند. 

 

عوامل موثر بر قیمت کک صنعتی

مانند هر کالای موجود در بازار که تحت تاثیر برخی عوامل دچار نوسانات قیمت می‌شود. این ماده کربنی نیز از همین قانون پیروی می‌کند قیمت کک تاثیر پذیر از عواملی است چون:

نرخ ارز 

میزان تورم

قیمت جهانی محصول

هزینه حمل ونقل

میزان عرضه وتقاظا

از جمله مواردی هستند که در قیمت روز کک نقش دارند 

 

کک چیست؟
کک ماده جامد کربن‌دار است که از زغال‌های بیتومین کم‌خاکستر و کم‌گوگرد و بر اثر فشار و حرارت بالایی با تقطیر آهسته زغال‌سنگ ایجاد می‌شود. کک دارای کربن بسیار بالا و ناخالصی‌های اندک است که به عنوان سوخت استفاده می‌شود. ککی که از زغال‌سنگ به وجود می‌آید به رنگ خاکستری است. کک به صورت طبیعی هم یافت می‌شود ولی بیشتر از کک که توسط انسان از زغال‌سنگ تهیه می‌شود، در صنایع مختلفی استفاده می‌شود.
برای تولید کک متالوژی، زغال‌های مخصوصی به کار می‌روند و خواص زغال‌سنگ نشان‌دهنده خواص کک تولید شده است. مواد غیرآلی زغال‌سنگ، استریل نام دارد و در کک به شکل خاکستر است. خاکستری که در کک وجود دارد موجب افزایش مصرف کک و سنگ‌ آهک در کوره بلند می‌شود.

 

انواع کک
کک بر اساس ماده اولیه و عوامل فرآیند تولید، شامل مواردی مانند کک دانه‌ای، اسفنجی و سوزنی است.
کک دانه‌ای: برای تولید کک دانه‌ای به خوراکی با غلظت فراوان آسفالتین، ترکیبات کربنی که اتم نیتروژن و اکسیژن دارند و همچنین گوگرد نیاز است. کک سوختی و نفتی نسبت به زغال‌سنگ، ارزش حرارتی بالایی را دارا است و مقدار خاکستر آن بسیار کم است.
کک اسفنجی: کک اسفنجی از مواد اولیه آسفالتین، گوگرد و فلزات تولید می‌شود. در فرآیند ذوب آلومینیوم بیشتر از کک اسفنجی استفاده می‌شود. کک اسفنجی کلیسینه ‌شده برای کاهش تیتانیوم در مراحل کلراید برای تولید Tio2 استفاده می‌شود.
کک سوزنی: کک سوزنی محصول فرآیند کک‌سازی است و شکلی سوزنی با کریستال‌های کشیده دارد. این کک دارای ترکیبات کربنی، آروماتیکی، آسفالتینی و مقدار کمی گوگرد است.

 

قابل توجه مشتریان عزیز در صورت بروز هرگونه سوال و مشکل در مورد خرید کک شما می‌توانید با مشاوران ما در تجارت گرام در ارتباط باشید