× Fa فارسی En English

درباره ما

تیتانیوم

قیمت تیتانیوم ، (خرید و فروش انواع محصولات تیتانیومی)

 

یکی از معاملات گسترده و پر سود که همواره در بازار های مالی انجام می شود، خرید تیتانیوم است. تیتانیوم یکی از عناصر پر کاربرد اما نادر در دنیاست. خرید تیتانیوم متناسب با کاربرد گسترده ی آن همواره از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. فلز تیتانیوم با وجود وزن بسیار کم در برابر زنگ زدگی تا حد بسیار زیادی مقاوم است. همین ویژگی خرید تیتانیوم را در طی سال ها افزایش داده است. با توجه به خواص و کاربرد گسترده این فلز، قیمت تیتانیوم همواره مورد توجه بوده است. متخصصین تیتانیوم را با برخی از عناصر دیگر ترکیب می کنند. این اقدام مقاومت تیتانیوم را افزایش می دهد. همچنین آلیاژ تیتانیوم سبک تر است. خرید تیتانیوم برای صنعت نظامی، دارویی و آرایشی نیز انجام می شود. علت این موضوع مقاومت بالا و سبکی آن است. قیمت روز تیتانیوم بر روی تمام این کاربرد ها تاثیر مستقیم می گذارد. تیتانیوم 45 درصد سبک تر از فولاد بوده اما به میزان فولاد قدرت داد. تیتانیوم دو برابر آلومینیوم قدرت دارد اما فقط شصت درصد سنگین تر است.

 

عوامل موثر بر قیمت تیتانیوم


بنگاه های تولیدی
قیمت تیتانیوم بر اساس نوع و کیفیت بنگاه های تولیدی تغییر می کند. بسیاری از تولید کنندگان به دستگاه های مجهز ترکیب استاندارد و آلیاژ سازی مجهز نیستند. عموما خرید تیتانیوم از کشور های در حال توسعه بسیار کم تر است. خرید تیتانیوم همچنین در کشور هایی که دچار کمبود تیتانیوم هستند در قیمت های بالایی انجام می شود. همچنین قیمت تیتانیوم وابسته به تعداد بنگاه های تولیدی نیز هست. چنانچه تکنولوژی پیشرفته وجود داشته باشد اما تعداد آزمایشگاه های تولید کننده کم باشند قیمت تیتانیوم بالا خواهد بود. خرید تیتانیوم در این حالت برای مصرف کنندگان توجیه اقتصادی نخواهد داشت. سیاست های حمایتی دولت ها از صنایع می تواند خرید تیتانیوم را راحت تر کرده و قیمت تیتانیوم را منطقی کند.


نیاز های ویژه
قیمت تیتانیوم به عوامل مختلفی از جمله نیاز های خاص و ویژه بستگی دارد. از تیتانیوم در تولید موشک های بالستیک، فضاپیماها و موتور های جت استفاده می شود. خرید تیتانیوم توسط نهاد های معتبر حکومتی به صورت عمده است. خرید تیتانیوم به صورت عمده تاثیر مستقیمی بر نوسانات قیمت روز تیتانیوم می گذارد. قیمت روز تیتانیوم متاثر از اقبال سرمایه گذاران کلان است. در بررسی قیمت تیتانیوم باید رفتار سرمایه گذاران کلان و نگاه غالب معامله گران را برای خرید تیتانیوم مورد سنجش قرار داد. خرید تیتانیوم با افزایش کاربرد های ویژه و پر هزینه همچون صنایع دفاعی و فضایی جهت دهی می شود. به هر میزان که پروژه های بزرگ با خرید تیتانیوم آغاز شوند، قیمت تیتانیوم نیز جهش می کند.


سیاست های دولتی
قیمت تیتانیوم همچنین از سیاست ها و مقررات دولتی تاثیر می گیرد. مقررات سختگیرانه محیط زیستی با تاثیر گذاری بر روی تولید تیتانیوم بر روی قیمت تیتانیوم اثر می گذارند. تغییر قیمت تیتانیوم مستقیما باعث تغییر در میزان خرید تیتانیوم می شود. معمولا سیاست های اقتصادی کلان که توسط دولت ها تعیین می شوند قیمت روز تیتانیوم و کلیه فلزات گران بها را متاثر می کنند. برای مثال سیاست های تحریمی علیه ایران خرید تیتانیوم از ایران را تحت تاثیر منفی قرار داده است. با کاهش خرید تیتانیوم، قیمت روز تیتانیوم نیز با افزایش مواجه می شود.

عرضه و تقاضا
قیمت تیتانیوم همچنین با میزان تقاضا و نیز عرضه ی تیتانیوم به بازار تغییر می کند. خرید تیتانیوم به صورت گسترده توسط مصرف کنندگان گرچه بخاطر افزایش نیاز های صنعتی است اما باید متناسب با میزان تولید تیتانیوم باشد. عموما عدم تناسب میان عرضه و تقاضای خرید تیتانیوم باعث افزایش قیمت تیتانیوم می شود. در برخی  کشور ها به دلیل عقب افتادگی در صنعت و تکنولوژی میزان نیاز برای خرید تیتانیوم بسیار کم است. کشور هایی همچون روسیه و چین بزرگترین فروشندگان تیتانیوم هستند.
قیمت روز تیتانیوم متاثر از سیاست ها و میزان عرضه ی تولید کنندگان است. خرید تیتانیوم از روسیه و چین به صورت عمده بر روی قیمت تیتانیوم تاثیر می گذارد. از آنجا که بخش اعظمی از خرید تیتانیوم مربوط به خرید از تنها دو کشور می شود، میزان عرضه ی دو کشور روسیه و چین بر روی قیمت تیتانیوم در دنیا تاثیر می گذارد. در واقع روسیه و چین نقش مهمی در تعیین قیمت روز تیتانیوم دارند.

 

راهنمای خرید تیتانیوم

خرید تیتانیوم باید بر اساس سنجش نوع بازار و شرایط کشور مصرف کننده باشد. قیمت تیتانیوم افت و خیز زیادی داشته است. قیمت تیتانیوم به طور کلی از 20 سال پیش تقریبا کمتر از نصف شده است. قیمت روز تیتانیوم یکی از پارامتر های مهم در خرید تیتانیوم است. مصرف کنندگان در ابتدا باید به شناخت درستی از بستر مورد نیاز تیتانیوم برسند. پیش از خرید تیتانیوم باید با استفاده از تحلیل های بنیادی به شناخت بازار و روند نوسانات قیمت روز تیتانیوم دست یافت. همچنین در هنگام خرید تیتانیوم توجه به کیفیت و نوع ترکیبات آن ضروری است. خرید تیتانیوم در آلیاژ های مختلف متفاوت است.

02122791943