× Fa فارسی En English

فروشگاه استعلام حمل و نقل درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 قیمت ورق قلع اندود، قیمت روز ورق قلع اندود در سایز های مختلف

 

عوامل مؤثر بر قیمت ورق قلع اندود

یکی از عوامل مؤثر بر قیمت ورق قلع اندود، میزان گرید و ضخامت محصول است. با توجه به تنوع مصرفی ورق، این محصول در گریدها و ضخامت‌های متفاوتی تولید می‌شود. ضخامت ورق قلع اندود معمولا 0.13 تا 0.50 میلیمتر است و قیمت‌های متفاوتی دارد. وزن ورق و ابعاد آن نیز بر قیمت ورق قلع اندود تأثیرگذار است. وزن ورق قلع متناسب با ابعاد و ضخامت آن متفاوت است. اشکال متنوع ورق که از نوع فابریک، سفارشی یا برش‌خورده در بازار موجود است بر قیمت ورق قلع اندود تأثیر می‌گذارد. به طور کلی ورق‌های فابریک در مقایسه با سایر ورق‌ها، گران‌تر هستند. نرخ ارز، شرایط بازار، دسترسی به مواد اولیه، تولیدات داخلی محصول، هزینه حمل‌ونقل موجب تغییر روند قیمت ورق قلع اندود می‌شود. وضعیت عرضه و تقاضا مانند هر محصول دیگری، قیمت ورق قلع اندود را تغییر می‌دهد. اگر ورق قلع اندود بیشتر از نیاز بازار تولید شود، موجب کاهش قیمت آن می‌شود. 

    

راهنمای خرید ورق قلع اندود

در زمان خرید ورق قلع اندود باید به کیفیت، استحکام و ضخامت ورق دقت کرد که دارای ظاهر صیقلی و درخشان، ضخامت یکنواخت و فاقد زنگ‌زدگی باشد. برای خرید ورق قلع اندود باید گریدی انتخاب کرد که متناسب با کار موردنیاز خود باشد، در غیر این صورت شاهد کارایی مطلوب محصول نخواهیم بود. شهرت و اعتبار یک شرکت در زمان خرید ورق قلع اندود مهم است. شرکت‌هایی که گواهینامه معتبر دارند و از یک سیستم مدیریت کیفیت داخلی مناسب برخوردار هستند باید در رده‌های نخست خرید ورق قلع اندود قرار بگیرند.
همچنین بهتر است از فروشگاه‌ها و وب‌سایت‌هایی اقدام به خرید ورق قلع اندود کرد که خدمات مناسبی به مشتریان خود ارائه می‌دهند. این فروشگاه‌ها باید با شرکت‌های تولیدکننده در ارتباط باشند تا در اسرع‌ وقت بتوانند به درخواست‌های خریداران پاسخ دهند. ارائه انواع ورق قلع اندود با توجه به درخواست مشتریان، پشتیبانی مناسب و ضمانت‌نامه فروش از جمله ویژگی‌های شرکت تولیدکننده است که در زمان خرید ورق قلع اندود باید مدنظر قرار بگیرد. برای خرید ورق قلع اندود نیاز است با قیمت‌های روز بازار آشنا بود تا بتوان محصولی با قیمت مناسب تهیه کرد.                  

 

ورق قلع اندود چیست؟
ورق قلع اندود یک نوع ورق روغنی است که در مراحل پوشش‌دهی، لایه‌هایی از قلع بر روی سطح آن قرار می‌دهند و معمولا سطح پایانی را با لایه‌ای نازک از کروم می‌پوشانند تا از آن محافظت کند. از خاصیت مهم ورق قلع اندود می‌توان به نگهداری موادغذایی و سایر محصولات اشاره کرد. همچنین این ورق دارای استحکام، فرم‌پذیری و عدم‌ شکنندگی در زمان حمل‌ونقل است که با این ویژگی در صنایع مختلف شیمیایی، دارویی، بسته‌بندی موادغذایی و ... استفاده می‌شود. از تأثیرات مهم پوشش قلع بر روی ورق این است که موجب جلوگیری از فرسایش زودهنگام ورق می‌شود و در واقع عملکردی مانند ضدزنگ دارد و در مناطق مرطوب کاربرد زیادی دارد. از ورق قلع اندود برای ساخت قوطی‌های نگهداری موادغذایی، تجهیزات الکترونیکی، قطعات رادیو و ... استفاده می‌شود. این ورق‌ها کاملا قابل بازیافت هستند. ورق قلع اندود در انواع مختلف مات، براق و نقره‌ای تولید می‌شود.

 

نحوه تولید ورق قلع اندود

ورق قلع اندود یکی از ورق های فلزی پر کاربرد در صنعت است. پایه ی اصلی ورق قلع اندود، ورق های کم ضخامتی هستند که در فرایند نورد گرم ساخته شده اند. برای ساخت ورق های قلع اندود در ابتدا از ضخامت ورق با استفاده از فرایند نورد سرد کم می کنند. پس از آن ورق کلاف شده را با لایه های نازک قلع می پوشانند.  این لایه ها به منظور محافظت از ورق فلزی بر روی آن قرار می گیرند. قیمت ورق قلع اندود تا حد زیادی به جنس و ضخامت این لایه های محافظتی بستگی دارد. مصرف کنندگان در صنعت برای خرید ورق قلع اندود علاوه بر این خصوصیات فیزیکی به نحوه ی تولید ورق قلع اندود نیز توجه می کنند. در ادامه به معرفی گام به گام مراحل تولید ورق قلع اندود می پردازیم.


اسیدشویی
اولین مرحله ی تولید ورق قلع اندود، شست و شوی اسیدی ورق های اصلی تولید شده در نورد گرم می باشد. روی این ورق های فولادی با گذشت زمان اکسید آهن می نشیند. به همین دلیل در ابتدا و پیش از وارد شدن به فرایند اصلی تولید ورق قلع اندود، با اسید شسته می شوند. این کار اکسید آهن روی ورق را از بین برده و سطح ورق را یک دست می کند. همچنین پس از اسیدشویی ورق ها روغن زده می شوند. کیفیت اسید شویی بر روی قیمت ورق قلع اندود تاثیر زیادی می گذارد. معمولا خریداران پیش از خرید ورق قلع اندود علاوه بر قیمت ورق قلع اندود به کیفیت تولید آن نیز توجه می کنند.


نورد سرد
در فرایند تولید ورق قلع اندود غلتک های پی در پی وجود دارند که به منظور نورد سرد در تولید ورق های قلع اندود استفاده می شوند. این غلتک ها وظیفه دارند که ورق های تولید شده در نورد گرم را کلاف کنند. خرید ورق قلع اندود معمولا در اشکال کلاف و یا رول شده صورت می گیرد. به هر حال ضخامت ورق ها با عبور از این غلتک ها کم شده و تا حدود 0.3 میلی متر می رسد. کاهش ضخامت در این فرایند در حدود ده درصد از ضخامت ورق پیشین انجام می شود. روغن کاری و روان سازی این غلتک ها نقش مهمی در کیفیت تولید و نیز میزان خرید ورق قلع اندود از کارخانه ی مورد نظر خواهد داشت.


تمیزکاری
ورق قلع اندود تا حد زیادی باید تمیز و عاری از چربی و آلودگی باشد. به همین دلیل پس از نورد سرد ورق ها را از آلودگی و ناخالصی پاک می کنند. برای این کار از فرایند الکترولیتی کمک گرفته شده و ورق ها را وارد حمام آلکالینی می نمایند. این نوع حمام ها باعث از بین رفتن لایه های غیر مفید می شوند. پس از آن ورق ها خشک شده و به شکل کویل خارج می شوند. میزان مجهز بودن حمام های آلکالینی تاثیر زیادی بر روی قیمت ورق قلع اندود دارد.


آنیلینگ
ورق قلع اندود در فرایند تولید خود حتما باید آنیلینگ یا به عبارتی بازپخت را طی کند. در فرایند آنیل کردن که به دو صورت گروهی و مداوم انجام می شود کویل های فلزی در دمای بالا در حدود 600 تا 680 درجه ی سانتیگراد و در کنار یکدیگر قرار می گیرند. این دما بسیار بالاتر از دمای تبلور ورق فلزی است.  پس از فرایند آنیل کردن، خواص مختلف ورق فلزی همچون خاصیت الکتریکی، ماشین کاری و ظرفیت سرد کاری آن بهبود پیدا می کند. همچنین کویل های عبور کرده از آنیلینگ منعطف تر از قبل بوده و سختی کم تری دارند.


لایه های پوششی
ورق قلع اندود در واقع با پوشش دادن ورق های فولادی ساخته می شوند. در این مرحله لایه هایی در ضخامت های مختلف از قلع بر روی ورق فولادی قرار داده می شود. در این مرحله لایه ی بسیار کم ضخامتی از قلع یا کرومیوم بر روی ورق های اصلی قرار داده می شود. ضخامت این لایه ها تاثیر مهمی بر روی قیمت ورق قلع اندود در بازار دارد. همچنین خرید ورق قلع اندود نیز متناسب بر اساس همین ضخامت ها انجام می شود.


برش دهی
پس از آنکه ورق ها از لایه های محافظتی قلع پوشیده شدند، به شکل های کویل یا شیت در آمده و در ابعاد مورد نیاز برش می خورند. شیت ها در شکل های محتلف مستطیلی و دایره ای ساخته شوند.


کنترل کیفیت
ورق قلع اندود از نظر کیفیت تا حد زیادی به نحوه و شرایط نگهداری وابسته است. در این مرحله ورق ها تحت کنترل کامل و دقیق قرار گرفته و از نظر درجه حرارت، کشش سطحی و استحکام به طور مداوم چک می شوند.


نگهداری در انبار و عرضه
ورق قلع اندود در آخرین مرحله ی فرایند تولید به صورت با کیفیت و در بسته بندی های مناسب به بازار عرضه می شود.

 

خصوصیات و ویژگی ورق قلع اندود

ورق قلع اندود دارای خاصیت شکل ذیری بسیار خوب و نیز استحکام بالایی است. همین موضوع باعث شده است که صنایع مختلفی همچون خودرو سازی و لوازم خانگی اقدام به خرید ورق قلع اندود نمایند. بنابراین قیمت ورق قلع اندود برای این صنایع بسیار مهم خواهد بود. این ورق ها دارای ضخامت یکنواخت و ظاهری صیقل یافته اند. همچنین می توان ورق های قلع اندود را به صورت بسیار مطلوبی رنگ کرد. این ورق ها همچنین برای لحیم کاری بسیار مناسب اند. یکی از مهم ترین ویژگی های ورق قله اندود این است که آلودگی محیط زیستی کمتری دارد. این موضوع به این دلیل است که ورق های قلع اندود به راحتی می توانند در چرخه ی طبیعت با استفاده از اکسیداسیون هضم شوند.