× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

قیمت ورق اسید شویی ، قیمت روز ورق اسید شویی در تمامی سایز ها

 

عوامل مؤثر بر قیمت ورق اسیدشویی

ورق اسیدشویی از ورق‌های آلیاژی است که کاربرد زیادی در صنایع دارد. قیمت ورق اسیدشویی به عوامل متفاوتی مانند کشور و برند تولیدکننده و نحوه تولید آن بستگی دارد. این محصول هرچقدر دارای سطحی براق و کیفیت بالایی باشد موجب افزایش قیمت ورق اسیدشویی خواهد شد. از دیگر عوامل مؤثر بر قیمت ورق اسیدشویی می‌توان به ابعاد و ضخامت ورق اشاره کرد. ورق اسیدشویی در ابعاد و ضخامت متفاوتی تولید و به بازار عرضه می‌شود که قیمت هر یک از آن‌ها متغیر است. معمولا این ورق در ضخامت‌های 1.5 تا 6 میلیمتر و در عرض 125 سانتیمتر ساخته می‌شود. 
عرضه و تقاضا در تعیین قیمت ورق اسیدشویی مؤثر است. قیمت ارز، واردات و صادرات محصول از جمله مواردی است که بر قیمت ورق اسیدشویی نیز تأثیرگذار می‌گذارد. دلار و ارزش پول ملی یک کشور از عوامل مؤثر بر قیمت ورق اسیدشویی به شمار می‌رود. ریال پول ملی ایران است که هرچه از ارزش آن نسبت به دلار کاسته شود موجب افزایش قیمت محصول می‌شود.
                              
                

راهنمای خرید ورق اسیدشویی

مهم‌ترین نکته در هنگام خرید ورق اسیدشویی توجه به سطح ظاهری ورق و کیفیت آن است. ورق اسیدشویی باید دارای سطحی براق و فاقد هرگونه آلودگی باشد. پیشنهاد می‌شود برای خرید ورق اسیدشویی، آن‌ها را از نزدیک بررسی کرد و از عدم زنگ‌زدگی و بریدگی آن مطمئن شد. شناخت روش‌های اسیدشویی، ویژگی‌ها و مشخصات ورق، کاربردهای مختلف آن و استانداردهای تولید در انتخاب صحیح و خرید ورق اسیدشویی کمک زیادی می‌کند. 
تهیه ورق باید از مراکز و تولیدکنندگان معتبری انجام شود. در صورتی که مراحل اسیدشویی به درستی و با رعایت استانداردهای لازم، انجام نشده باشد موجب کاهش بازدهی محصول می‌شود. بنابراین خرید ورق اسیدشویی از مراکز مطمئن، تضمین‌کننده محصول باکیفیت است. بر همین اساس برای خرید ورق اسیدشویی می‌توان برای دریافت اطلاعات به شرکت‌های مربوطه مراجعه کرد و از تجربیات مشاوران استفاده کرد. یکی از الزامات قبل از خرید ورق اسیدشویی، استعلام قیمت این ورق‌ها است. در غیر این صورت ممکن است محصول با قیمت بالایی خریداری شود. 

 

ورق اسیدشویی چیست
ورق‌هایی که به وسیله نورد گرم به ضخامت مناسبی رسیده‌اند، با استفاده از اسیدکلریدریک چربی‌هایی موجود بر روی ورق پاک می‌شود که به این فرآیند اسیدشویی گفته ‌می‌شود. ورق اسیدشویی از ورق‌های سیاه تهیه می‌شود و طی مراحلی سطح رویی آن‌ها اسیدشویی شده و زغال‌های روی ورق را پاکسازی می‌کنند و شکل آن به صورت صیقلی درمی‌آید. این ورق به دو شکل رول و شیت ساخته می‌شود و معمولا عرض رول‌ها 100 و 125 سانتیمتر است. از کاربردهای ورق اسیدشویی می‌توان استفاده در صنایع لوله‌سازی، تولید مخزن‌های گاز، تحت‌فشار و مایع، اتومبیل‌سازی، کشتی‌سازی، مصارف خانگی مانند تولید لوله و پروفیل، فرم‌دهی و کشش سیلندر گاز و ... اشاره کرد. برای تولید این محصول، ورق‌ها را برای شست‌وشوی سطح آن توسط اسید به بخش اسیدشویی منتقل می‌کنند. در این بخش رول‌ها به وسیله قرقره‌های بازشونده وارد حوضچه‌های اسیدکلریدریک می‌شوند. رول‌ها پس از تمیز شدن و خروج از اسید توسط آب شسته و سپس خشک می‌شوند. پس از فرآیند اسیدشویی، ورق‌ها را به بازار عرضه می‌کنند.

 

نحوه و فرایند تولید ورق اسید شویی

ورق اسید شویی شده در صنعت مزیت بالاتری نسبت به ورق های اسید شویی نشده دارد. به همین خاطر قیمت ورق اسید شویی شده نسبت به سایر ورق های فولادی بالاتر است. خرید ورق اسید شویی شده در اولویت خرید صنعتی قرار دارد. در واقع ورق های فولادی پس از خارج شدن از فرایند نورد گرم به سرعت در معرض اکسید شدن قرار می گیرند. این موضوع بخاطر این است که این ورق ها در معرض هوای آزاد قرار گرفته و امکان اکسید شدن پیدا می کنند.
به همین دلیل و به منظور بالا بردن کیفیت ورق های فولادی نورد شده، آن ها را با اسید و طی فرایندی صنعتی می شویند. نحوه ی تولید
می تواند متناسب با کاربرد مورد نظر متفاوت باشد. همین موضوع نشان می دهد که کاربرد به صورت غیر مستقیم بر روی قیمت ورق اسید شویی تاثیر می گذارد. خرید ورق اسید شویی بر اساس کیفیت ورق و نوع اسیدی که با آن شست و شو انجام می شود متفاوت است.

 این موضوع به قیمت ورق اسید شویی مرتبط است. زیرا قیمت ورق اسید شویی بر اساس تجهیزات و مواد مورد استفاده در تولید فرق می کند و بر روی خرید ورق اسید شویی تاثیر می گذارد. در فرایند اسیدشویی کلیه ی اکسیدها و نیز آلودگی های موجود بر روی سطح ورق فلزی برداشته می شود. برای تولید ورق اسیدشویی شده معمولا ورق را در مخازن مملو از اسید معدنی شناور می سازند. اسید به کار رفته در فرایند شست و شو معمولا اسید سولفوریک است. در برخی صنایع از اسید هیدروکلریک نیز استفاده می شود. نوع اسید به کار رفته در قیمت ورق اسید شویی شده تاثیر زیادی دارد. نحوه تولید ورق اسید شویی خیلی سخت و مبهم نیست. برای تولید ورق اسیدشویی در ابتدا ورق ها را در استخر های اسیدی قرار می دهند. ورق ها معمولا به سه روش در استخر ها شسته می شوند.
از جمله مهم ترین روش های شست و شوی ورق ها که بر روی قیمت ورق اسید شویی تاثیر دارند عبارتند از:
اسید شویی ساکن
اسید شویی دسته ای
اسید شویی پیوسته

 

اسید شویی ساکن

ورق اسید شویی در روش ساکن در صنعت کاربرد کمتری دارد. قیمت ورش اسید شویی در روش ساکن معمولا برای صنایع کوچکتر مهم تر است. در این روش که بیشتر برای مقایس های صنعتی کوچکتر به کار می رود ورق های فلزی را به صورت معلق و شناور در استخر های اسیدی قرار می دهند. با این کار عمل شست و شو به صورت زمان بر و ساده تر انجام می شود. لازم به ذکر است که شست و شوی ورق ها در دمای حدود هشتاد تا صد درجه ی سانتی گراد انجام می شوند. خرید ورق اسید شویی به روش ساکن بیشتر مورد استقبال کارگاه های کوچک قرار می گیرد. این موضوع به دلیل پایینتر بودن قیمت ورق اسید شویی در روش ساکن است.

 

اسید شویی دسته ای

ورق اسید شویی در این روش همچون روش اسید شویی پیوسته انجام می شود. در این روش ورق ها به جای اینکه به صورت تکی در معرض اسید قرار داده شوند، به صورت دسته ای قرار داده می شوند. این کار زمان شست و شوی ورق ها را کاهش می دهد. لازم به ذکر است که در صنایع برای تولید ورق اسید شویی از مرحله ی شست و شو با آب هم استفاده می کنند. شستن ورق ها با آب کمک زیادی به پاکسازی کامل ورق ها از ناخالصی ها می کند.
پس از پایان مراحل شست و شوی ورق ها با اسید، ورق ها را خشک کرده و در معرض حرارت ملایم قرار می دهند. با این کار رطوبت روی ورق ها بخاطر شست و شو با آب حذف شده و تبخیر می گردد.  صنایع در مقیاس بزرگتر نیاز بیشتری به این نوع ورق دارند و خرید ورق اسید شویی دسته ای در این صنایع بیشتر است.

 

اسید شویی پیوسته

ورق اسید شویی در روش شست و شوی پیوسته به صورت مداوم و پی در پی در معرض اسید قرار می گیرد. در این روش ورق ها پشت سر هم و به صورت پیوسته از استخر ها و مخازن پر از اسید عبور کرده و شسته می شوند. با این کار تمام آلودگی ها و ناخالصی ها از ورق های فلزی زدوده می شوند. خرید ورق اسید شویی پیوسته در صنایع بزرگتر بیشتر است.  قیمت ورق اسید شویی به روش پیوسته نیز بیشتر از سایر روش ها است. این نکته حائز اهمیت است که صنایعی اقدام به خرید ورق اسید شویی به روش پیوسته می کنند که به تعداد بالا از این ورق ها در روز احتیاج دارند. همچنین قیمت ورق اسید شویی به روش پیوسته بسته به نوع تجهیزات متغیر است. هر چقدر تعداد تجهیزات و کیفیت آن ها بالاتر برود یقینا قیمت ورق اسید شویی پیوسته نیز بیشتر می شود. قیمت ورق اسید شویی به روش پیوسته بسته به تعداد تولیدی در روز متغیر است. عمده خرید ورق اسید شویی پیوسته در صنایع سنگین و خودروسازی مورد استفاده قرار می گیرد.

چرا ورق را اسید شویی میکنن

همانطور که اطلاع دارید چنانچه فلز در معرض هوای آزاد قرار بگیرد و رطوبت زده شود به مرور زمان دچار اکسید شدگی می شود. ورق فلزی که فرایند نورد گرم را طی می کند نیز پس از خروج از این فرایند دچار اکسید شدن می شود. علت این موضوع تماس با هوای آزاد است. ورق فلزی در تماس با هوا با یک لایه ی نازک اکسید پوشانده می شود. علاوه بر این لایه ی اکسید، مواد آلوده و چربی نیز بر روی ورق قرار می گیرند. به همین دلیل در صنعت سطح فلز را با اسید شست و شو می دهند. به این عملیات تمیزکاری اسید شویی گفته می شود.
این ورق ها که اسید شویی شده اند در پایان و مرحله ی نهایی در قطع های مختلف برش خورده و به بازار عرضه می شوند. همه ی این موارد نیاز صنایع را به خرید ورق اسید شویی بیشتر می کند. البته قیمت ورق اسید شویی بیشتر از ورق های ساده است. اما خریداران معمولا صنایعی می باشند که به منظور کاربرد های خاص خود اقدام به خرید ورق اسید شویی می کنند و قیمت ورق اسید شویی تاثیر بسازی بر روی میزان تولید آنها می گذارد.