× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 خرید سمپلر مذاب ، استعلام قیمت 

 

تعریف سمپلر نمونه بردار مذاب

آنالیزهای شیمیایی و طیف سنجی (مثل XRD) فلزات، آلیاژها و فرو آلیاژها در صنایع مربوط به متالوژی از اهمیت زیادی برخوردار است. شناخت ترکیب درصد اجزا و عناصر موجود، ارزیابی راندمان و عملکرد فرآیندهای تولید فلزات، آلیاژها و غیره و نیز تعیین خلوص و سایر ویژگی‌های فیزیکی باعث می‌شود با استفاده از مواد اولیه مناسب محصولات فلزی مناسب‌تری به دست آوریم. بنابراین بدون استفاده از نمونه بردار یا سمپلر شناخت دقیق آنچه به عنوان مواد اولیه (مثل کانسنگ، مایع مذاب فلزات، آلیاژها و غیره) و آنچه به عنوان محصولات (مثل آلیاژها و فرو آلیاژها) در صنعت فلزکاری و متالوژی وجود دارد، ممکن نیست. 

با توجه به جنس و جزءِ اصلی جریان مذاب، سمپلرهای متفاوت و البته مناسبی جهت نمونه برداری استفاده می‌شود. سمپلر باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

دارای روکش مقاوم و واکنش ناپذیر باشد.

مقاومت حرارتی بسیار بالایی داشته باشد

چسبندکی خاصی نداشته باشد

ضریب هدایت حرارتی و ضریب نفوذ حرارتی پایینی داشته باشد. بدین منظور بهتر است از یک روش فیبری، ترکیبی آلی و یا از چند لایه عایق استفاده شود.

جهت ایمنی کار بهتر است ظرفیت سمپلر چند برابر بزرگتر از حجم نمونه مذاب باشد

معمولاً برای جریان‌های ویسکوز و چگال مذاب از سمپلرهای سنتی (سمپلر قاشقی) استفاده می‌شود روش کار این سمپلر مشخص است. ولی در مورد مواد مذاب که به راحتی جریان می‌یابند، سمپلر پیستونی گزینه مناسبی است. این سمپلر همانند یک تلمبه عمل می‌کند به صورتی که پیستون در مایع مذاب فرو می‌رود و به این ترتیب مذاب از کناره‌ها وارد مجرای خالی سمپلر می‌شود، سپس پیستون با نیروی مکانیکی بالا کشیده شده و مقدار از جریان مذاب را به عنوان نمونه برداشت می‌کند. البته این نوع سمپلرها در مجرای داخلی و محل ورود مذاب به این مجرا دارای بافل‌هایی جهت جلوگیری از تلاطم جریان مذاب هستند.

 

قیمت، راهنمای خرید سمپلر مذاب

سمپلر مذاب (نوع پیستونی که امروزه علاوه بر نیروی مکانیکی با استفاده نیروی الکتریکی نیز کار می‌کند) علی رغم مکانیسم ساده در استفاده و البته خطرناک، مراحل ساخت و تولید پیچیده‌ای دارد. از 3 یا 4 قطعه مونتاژ شده ساخته می‌شود که مواد و فرآیند ساخت این قطعات منحصر به فرد و پیچیده است. در کنار روش ساخت، کاربرد، مراکز فروش و پشتیبانب خاص، عواملی هستند که موجب افزایش قیمت نهایی سمپلر مذاب می‌شوند. 

به طور کلی می‌توان گفت قیمت یک سمپلر مذاب به عوامل زیر وابسته است:

1. نوع سمپلر (قاشقی، پیستونی مکانیکی، پیستونی الکترونیکی)

2. حجم و ظرفیت سمپلر

3. جنس، و مورد کاربری سمپلر ( به طور مثال قیمت سمپلر استفاده شده برای جریان مذاب آلومینیوم حدود 4 برابر قیمت فروآلیاژها است).

4. اندازه سمپلر (طول و قطر)

5. تکنولوژی ساخت و کیفیت مونتاژ

نکات زیر را درخرید سمپلر مذاب به خاطر داشته باشید

حتماً از فروشنده، یا کاتالوگ سمپلر راهنمایی‌های لازم را جهت خرید سمپلر کسب کنید

اگر حجم جریان مذاب بالا است بهتر است از یک سمپلر با ظرفیت بالا استفاده کنید تا نمونه برداشته شده معیار دقیق از کل توده جریان مذاب باشد

شناخت دقیقی از جنس، نحوه استفاده و جریان مذابی که سمپلر در خصوص آن به کار برده می‌شود، داشته باشید. این کار باعث خواهد علاوه بر خرید سمپلر در یک قیمت مناسب، سمپلری با کیفیت و طول عمر زیاد خریداری کنید.