× Fa فارسی En English

درباره ما

ضایعات سر شمش

یکی از ضایعات آهنی که این روزها نیاز زیادی به آن داریم شمش فولادی است. شمشهای فولادی تولیدات مختلف شرکتهای فولادی هستند که با ساختار شیمیایی و فیزیکی مختلف تولید می شوند، این تفاوت در ساختار فیزیکی و شیمیایی شمش های فولادی کارخانجات فولادسازی مختلف سبب می گردد تا قیمت ضایعات سر شمش نیز متفاوت باشد. اکثر شمشهای فولادی شکلی ذوزنقه ای دارند و طول آنها تقریباً 2 متر است. یکی از ویژگیهای شمش فولادی راحتی حمل‌ونقل آنها به دلیل شکل ظاهری آنها است. شمشهای فولادی در سه رده بیلت، فابریک و اسلب تولید میشود که هرکدام ویژگیهای مربوط به خود دارند و ضایعات مربوط به هرکدام متفاوت بوده و سبب تفاوت در قیمت ضایعات سر شمش میگردد.
بیلت از انواع مختلف رده شمش های فولادی است که مستقیماً از تولید به مصرف نورد خواهد رسید. به بیلت شمشال یا ccm هم میگویند. از بیلت یا شمشال برای تولید میلگردها استفاده میشود. از جمله تفاوتهایی که میان بیلت و شمش میتوان اشاره کرد آن است که بیلت طول بیشتری نسبت به شمش دارند و سطح آنها دایرهای شکل یا مربعی شکل است و عرضی کمتر از 15 سانتیمتر و سطح مقطعی کوچکتر از 230 سانتیمتر مربع دارند. بیلت در ردههای مختلفی چون 3sp و 5sp تولید میشود. بیلت 3sp منعطف است، نسبت به کشش، خمش و پیچش منعطف است و      بالعکس بیلت 5sp منعطف نبوده و برای مواقعی که سازه تحت‌فشار نیست مورداستفاده قرار میگیرد. قیمت بیست 3sp از 5sp بالاتر است، لذا قیمت ضایعات سر شمش 3sp نسبت به قیمت ضایعات سر شمش 5sp بیشتر است. در خرید ضایعات سر شمش از نوع بیلت می بایست به گرید 3sp یا 5 sp بودن ضایعات توجه شود.
شمش فابریک نوع دیگری از شمشهای فولادی است که در ابعاد بالاتری تولید میشوند و پس از فرایند نورد به سایزهای مختلفی تقسیم می شوند. نام دیگر شمش فابریک بلوم است. فرایند تولید اکثر شمشها یکی است و تفاوت آنها در ابعاد و اندازه ها و سطح مقطع آنها است و همین امر سبب تفاوت در قیمت ضایعات سر شمش میگردد. بلوم دارای عرضی بالاتر از 15 سانتیمتر و سطح مقطعی کوچکتر از 230 سانتیمتر مربع است. از بلوم برای ساخت ریل، سپری، ناودانی، قوطی و تیرآهن استفاده میشود.
اسلب از انواع دیگر رده شمش های فولادی است که ابعاد و ظاهری متفاوت تر از دو رده قبلی دارد. برخلاف بیلت و بلوم که سطح مقطع ذوزنقه ای دارند، سطح مقطع اسلب مستطیلی است. اسلب معمولاً به ضخامت 230 میلیمتر و عرض 25/1 متر و طول 12 متر تولید میشوند. به شمش اسلب اصطلاحاً تختال نیز گفته میشود.
انواع شمشهای فولادی پس از مرحله نورد به‌منظور تولید میلگرد، نبشی، ناودانی، سپری، تیرآهن و ... مورد استفاده قرار میگیرند. لازم به ذکر است که انواع شمشهای فولادی توسط دو نوع کوره القایی و قوس الکتریکی تولید می شوند و شمشهای فولادی به‌دست‌آمده از هر کدام از این کوره ها با هم متفاوت بوده و کیفیت و قیمت متفاوتی خواهند داشت، لذا ضایعات سر شمش هرکدام از آنها نیز کیفیت متفاوتی داشته و قیمت ضایعات سر شمش متفاوتی خواهند داشت. در این میان قیمت شمش فولادی تولید شده از کوره قوس الکتریکی بالاتر است و کیفیت بالاتری دارد لذا قیمت ضایعات سر شمش به‌دست‌آمده از کوره قوس الکتریکی نیز گرانتر بوده و کیفیت بالاتری خواهند داشت.
در خرید ضایعات سر شمش می بایست به میزان کربن موجود در شمش توجه شود. در صورتی که میلگرد سایز 14 تا 40 داشته باشد میزان کربن بکار رفته در آن 30 تا 35 خواهد بود و میلگردهایی با سایز پایینتر نیاز به کربن کمتری خواهد داشت. در خرید ضایعات سر شمش به میزان کربن بکار رفته در شمش فولادی می بایست توجه شود. شمش 125، 130 و 150 به‌ منظور تولید میلگرد مناسب میباشد و همچنین شمش با ابعاد 100، 120،125،130،150 و 160 را بیلت و شمش با ابعاد 180 در 180، 200 در 200 و 250 در 250 را بلوم میگویند و جهت تولید میلگردهای صنعتی مورد استفاده قرار میگیرند.
 

خرید ضایعات سر شمش

خرید ضایعات سر شمش به نوع شمش فولادی بستگی دارد که از نوع بیلت، بلوم یا اسلب است. در خرید ضایعات سر شمش باید توجه شود که شمش اسلب کیفیت و قیمت بالاتری دارد. در خرید ضایعات سر شمش می بایست به درجه خلوص فولاد مورد استفاده توجه شود.
 

قیمت ضایعات سر شمش 

قیمت ضایعات سر شمش باتوجه‌ به تغییر قیمت جهانی فولاد تغییر خواهد کرد. تغییر نرخ ارز، تغییر در میزان عرضه و تقاضا در بازار، تغییر قیمت آهن، تغییر هزینه حمل‌ و نقل و ... همگی از مواردی هستند که بر قیمت ضایعات سر شمش تأثیر خواهند گذاشت. به‌منظور تعیین قیمت ضایعات سر شمش بهتر است از تامین کنندگان معتبر و کارخانه های تولید کننده باسابقه استعلام گردد و یا از وب‌سایت‌های معتبر و پربازدید قیمت ضایعات سر شمش مورد استعلام قرار گیرد. لازم به ذکر است میزان و حجم ضایعات سر شمش خریداری شده بر قیمت ضایعات سر شمش تاثیر خواهد گذاشت و منطقاً برای خرید حجم بالاتری از ضایعات سر شمش می بایست هزینه کمتری پرداخت کنیم و قیمت ضایعات سر شمش کاهش خواهد یافت.
 
 
در تجارت گرام ، قبل از خرید می توانید از راه های مختلف با مشاوران مجرب این شرکت در ارتباط باشید تا از مشاوره با همکاران ما بهترین و مناسب ترین خرید مواد ریخته گری داشته باشید.
 
 
 

02122791943