× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

 قیمت فولاد آلیاژی، خرید فولادی آلیاژی در انواع مختلف

 

انواع فولاد آلیاژی

قیمت فولاد آلیاژی در بازار خرید و فروش می تواند از یک جهت به میزان عصری که در آن به کار رفته است، وابسته باشد. توضیحات کامل در زمینه فولاد آلیاژی و آگاهی از انواع آن می تواند در هنگام خرید علاوه بر یک خرید موفق، قیمت فولاد آلیاژی را بهتر برای خریداران مشخص کند. آشنایی با فولاد آلیاژ شده می تواند درک مؤثرتری برای شناخت انواع آن ایجاد کند. فولاد آلیاژ شده در واقع یک جسم فلزی پایه است که با یک یا چند عنصر مخلوط شده است. به عنصر ها مواد غیرفلزی می گویند که با فلز پایه آلیاژ شده اند. با توجه به نام فولاد می توان تفسیر کرد که 99 درصد از بخش این فلزپایه، آهن است به همین دلیل نام فولاد را برای آن انتخاب کرده اند. به صورت کلی فولاد آلیاژی فلز آهنی است که با یک یا چند عنصر پرکاربرد و کم کاربرد آلیاژ شده است. به دلیل وجود عناصر غیرفلزی در یک فلز پایه می توان گفت که جسم آلیاژ شده است. از عنصرهای پر کاربرد در این آلیاژ می توان به کربن، منگنز، نیکل، کروم، مولیبدن، وانادیم، سیلیسیم و بور اشاره کرد و همچنین از عناصر کم کاربرد می توان به آلمینیوم، کبالت، مس، سریم، نیوبیم، تیتانیوم، تنگستن، قلع، روی، سرب و زیرکونیم اشاره کرد. بررسی و به کاربردن این عناصر در فولا می تواند قیمت فولاد آلیاژی را بالا و پایین کند به این دلیل که با ترکیب این عناصر به خصوص عنصرهای پرکاربرد با فولاد طی عملیات حرارتی باعث بهبود و تقویت عنصر کربن می شود با تقویت عنصر کربن در واقع مزایای فلز فولاد مانند مقاومت، سختی، چقرمگی، سایش، سخت شدن، سختی و تحمل در دمای بالا، تقویت و افزایش پیدا می کنند  بنابراین در این قسمت مشخص می شود که ترکیب عنصرهای پرکاربرد با توجه به تقویت کربن و در نتیجه مقاوم کردن فولاد می تواند بر روی قیمت فولاد آلیاژی مؤثر باشد.


 انواع فولا آلیاژی با توجه به عناصر موجود عبارتند از:


فولاد کم آلیاژ
قیمت فولاد آلیاژی از نوع کم آلیاژ به میزان استحکام آن بستگی دارد. آشنایی با فولاد ریزآلیاژ می تواند به خریداران در زمینه آگاهی از قیمت گذاری مصوب کمک کند. فولاد کم آلیاژ به نوعی از آهن آلیاژ شده اشاره می کند که با افزودن عناصر وانادیم، کلمبیم و تیتانیوم به مقدار کم، تولید می شود با وجود میزان کم عنصرهای فوق باز هم از فولاد کربنی معمولی بهتر و کاربردی تر است.
 با افزودن این عنصرها، فولاد کم آلیاژ بسیار پر استحکام می شود و بنابراین می تواند بیشترین استفاده را در صنایع خودرو سازی داشته باشد به این دلیل که به راحتی می توان از این ریز آلیاژها در قطعات باریک خودرو استفاده کرد و استحکام را در این قطعات بالا برد امّا با وجود آسیب خوردگی در قطعات باریک به مرور زمان از این استحکام کم می شود بنابراین برای جلوگیری از خوردگی قطعات می توان عنصرهایی مانند مس، سیلیکون، نیکل، کروم و فسفر را به این فولاد اضافه کرد تا قطعه را در برابرخوردگی مقاوم کنند و درنتیجه استحکام آن حفظ شود. در صورتی که عناصر مقاوم برخوردگی به این محصول اضافه شوند قیمت فولا آلیاژی از نوع ریزآلیاژ بسیار افزایش می بابد. در نهایت در نظر داشته باشید که قیمت فولاد آلیاژی از نوع کم آلیاژ با افزودن عنصرهای مقاوم در برابر خوردگی نیز گران تر می شود.


فولاد پر آلیاژ
قیمت فولاد آلیاژی در نوع پرآلیاژ آن به میزان مقاومت بر خوردگی بستگی دارد. به دلیل خاصیت مقاوم در برابر خوردگی دامنه استفاده از این محصول در محیط های آبی و یا کار در محیط های داغ بسیار گسترده و رایج است بنابراین قیمت فولاد آلیاژی از نوع پرآلیاژ به زمینه کاربردی آن هم بستگی دارد و همچنین وجود عناصر کروم، نیکل و مولیبدن در محصول باعث افزایش قیمت فولا آلیاژی از نوع پرآلیاژ نسبت به فولاد کربنی معمولی شده است.

تأثیر عناصرآلیاژی بر روی فولاد
هرکدام از عنصرهای مفید و تقویت کننده با وجود قابلیتی که دارد می تواند از تمام جهت ها فولاد آلیاژ شده را محکم کند بنابراین قیمت فولاد آلیاژی می تواند با توجه به وجود این عناصر و میزان استفاده از آن مشخص می شود. به این دلیل که عناصر مفید و متفاوت برای تغییر خواص فولاد به آن اضافه می‌شوند. عناصر آلیاژی معمولاً در درصد های پایین‌ به منظور افزایش استحکام یا قابلیت سختکاری آهن و در درصد های بیشتر برای دستیابی به خاصیت‌ های ویژه مانند مقاومت در برابر خوردگی و ثبات در درجه حرارت بالا اضافه می‌شوند.
 تأثیرات عناصر بر روی فولاد عبارتند از:
عنصر منگنز
با وجود منگنز، سختی سطح فولاد و مقاومت در برابر چکش خوردگی، کرنش و شوک در فولاد نیز افزایش می یابد.
عنصر کروم
در اثر افزدون کروم، سختی، دوام و تافنس فولاد آلیاژ شده بالا می رود.
عنصرنیکل
 نیکل می تواند استحکام و تافنس را بالابرده و همچنین مقاومت در برابر خوردگی را تقویت کند.
عنصرتنگستن
تنگستن عنصری است که فولاد را در برابر گرما تقویت می کند و همچنین سختی محصول را افزایش می دهد.
عنصروانادیوم
 وانادیوم استحکام و تافنس را افزایش داده و همچنین با تقویت در برابر شوک ها می تواند میزان خوردگی محصول را کاهش دهد.
عنصرکبالت
سختی گرم یا سختی قرمز را برای  ابزارهای برش تقویت می کند.
عنصر مولیبدنیوم
عنصری است که فولاد را در برابرگرما و شوک مقاومت کرده و در نتیجه باعث می شود فولاد آلیاژشده در برابر این موارد محکم و مقاوم شود.
عناصرکروم + وانادیوم
عنصر های کروم و وانادیوم در کنار هم یک استحکام کششی بسیار زیاد را برای فولاد فراهم می کنند و در نتیجه در اثر این قابلیت عملیات خم کردن و برش محصول به آسانی صورت می گیرد.
کاربرد فولاد آلیاژی
قیمت فولاد آلیاژی می تواند با در نظر گرفتن زمینه کاربردی آن تعیین شود از این جهت کاربرد های مختلف باعث تفاوت قیمت در بازار خرید و فروش فولاد آلیاژ شده می شود.  استفاده از فولاد های آلیاژی در صنعت به دلیل خواص مکانیکی بهینه، دسترسی و پردازش آسان بسیار پرکاربرد است. در صنعت از جهت واکنش سریع فولاد آلیاژ شده در برابر عملیات حرارتی و مکانیکی نسبت به فولاد کربنی معمولی، بیشتر از محصول آلیاژی استفاده می شود.


کابردهای فولادآلیاژی عبارتند از:
کاربرد گسترده در توربین ها
مورد استفاده در ساخت موتورهای جت
استفاده در انواع فضاپیماها
استفاده در را کتورهای هسته ای
کاربرد گسترده در صنایع مختلف به دلیل دسترسی زیاد، عملیات پردازشی آسان و سرعت بالا واکنش در برابر عملیات حرارتی و مکانیکی
مورد استفاده در فرآیند تولید پره های توربین


عوامل مؤثر بر قیمت فولادآلیاژی

قیمت فولاد آلیاژی از لحظه تولید آلیاژ فولاد یا آهن تا زمان تبدیل شدن به فولاد آلیاژشده به وسیله ترکیب کردن عنصر کربن با سایر عنصرهای مفید مانند نیکل، کروم و غیره به عوامل بسیاری بستگی دارد.
عوامل تأثیرگذار بر قیمت فولاد آلیاژی عبارتند از:
قیمت فولاد آلیاژی در اولین مرحله به قیمت فولاد یا آهن بستگی دارد.
استفاده از نوع کم آلیاژ و یا نوع پر آلیاژ
نوسانات بازار ارز، تحریم ها و مشکلات اقتصادی
نوع کاربرد از فولاد آلیاژ شده و مقدار مورد نیاز آن ها
درجه کیفیتی محصول که وابسته به اعتبار کیفی کارخانه تولیدی است.
هزینه های مواد اولیه و استخراج
نوع  و درصد عنصری که با فولاد ترکیب می شود.
هزینه های مربوط به عملیات حرارتی و مکانیکی
نوسانات بازار خرید و فروش
 
ویژگی های مهم فولاد آلیاژ شده

 ویژگی های مهم فولاد می توانند قیمت فولاد آلیاژی را با توجه به کم و زیاد بودن عناصر تقویت کننده، تعیین کنند. این ویژگی ها عبارتند از:
به دلیل ترکیب شدن با برخی عنصرهای پر کاربرد قابلیت سختی بسیار بالایی دارند.
با آلیاژ شدن فولاد با عناصر پرکاربردی مانند کروم و غیره، مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند.
استحکام و سختی فولاد آلیاژ شده به دلیل وجود عناصر مفید پایدار و همیشگی است.
مقاومت در دما های بسیار بالا از ویزگی های برجسته این فولا است.
  تقویت فولاد کربنی معمولی به وسیله آلیاژکردن آن با عناصر آلیاژی مهم یکی از ویژگی های بارز فولاد آلیاژ شده است.
قیمت فولاد آلیاژی در مرکز تجارت گرام با توجه به مشکلات نوساناتی  و به دلیل تعامل با کارخانه های تولیدی معتبر به صورت لحظه ای بروز رسانی می شود. انواع فولاد آلیاژ شده با کیفیت عنصری بالا در مرکز تجارت گرام معرفی می شوند. از طریق جدول قیمت فولاد آلیاژی می توانید با تولیدکننده گان رسمی این فولاد تماس گرفته و انواع فولاد آلیاژ شده با کیفیت را در کمترین زمان ممکن بدون محدودت در حجم سفارش در مکان مورد نظر در یافت کنید. با وجود این مرکز خریداران از دردسرهای جستجو تولیدکننده گان فولاد آلیاژی به دور هستند به دلیل اینکه کلیه تولیدکننده گان محصول همراه با جدول قیمت فولاد آلیاژی  به صورت یکجا در مرکز تجارت گرام  قابل مشاهده و مقایسه هستند.