× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها

قیمت ورق آلیاژی ، خرید ورق آلیاژی در انواع مختلف

 

ورق آلیاژی و انواع آن
ترکیب چند فلز و یا چند عنصر متفاوت با هم، آلیاژ نامیده می‌شود. ورق آلیاژی نوعی ورق فلزی است که دارای ترکیبات شیمیایی متفاوتی است و از طریق فرآیند نورد گرم‌کردن حاصل می‌شود. ورق آلیاژی از ترکیب فولاد، کربن و آهن به دست می‌آید. در واقع ترکیب این مواد با هم موجب افزایش سختی ورق، افزایش مقاومت کششی ورق و کم‌شدن نقطه ذوب می‌شود. فرآیند آلیاژی برای این است که فلز اولیه، به خواص مطلوب‌تری برسد. ورق آلیاژی قابل بازیافت است و برای محیط‌زیست خطری ایجاد نمی‌کند.
ورق آلیاژی به دلیل ترکیبات شیمیایی متفاوتی که دارد و همچنین وجود عناصر آلیاژی، انواع زیادی از این محصول تولید و به بازار عرضه می‌شود. ورق آلیاژی به دو صورت نورد گرم و نورد سرد ساخته می‌شود. محصول نورد گرم، ورق سیاه و محصول نورد سرد، ورق روغنی و یا ورق سرد نام دارد. ورق آلیاژی بر اساس ساختار ظاهری به دو دسته ورقه کویل یا رول فرم و ورقه بریده‌شده یا شیت فرم تقسیم می‌شود. ورق آلیاژی با توجه به عناصر به کاررفته نیز شامل دسته‌های متفاوتی است که هر کدام کاربرد و ویژگی‌های خاصی دارند مانند: ورق آلیاژی فولادی، ورق آلیاژی برنج و برنز، ورق آلیاژی پیوتر، ورق آلیاژی ST44، ST37، ورق آلیاژی A283، A36، A516 و ... .
این ورق به دلیل گستردگی زیاد، دارای کاربردهای متنوعی است از جمله: ورق آلیاژی در ساخت مخازن حرارتی صنایع نفت و گاز با دمای بالا، کاربرد زیادی دارد. قابلیت خم‌شدن و خواص جوشکاری که این ورق دارد موجب شده تا در مخازن استفاده شود. از ورق آلیاژی با استحکام خم‌شدن بالایی که دارد و مقاوم‌بودن در برابر آب شور دریا، برای طراحی و تولید بدنه کشتی‌ها استفاده می‌شود. در ساخت تیرآهن، هواپیماسازی، صنایع فلزی سنگین، تجهیزات کشاورزی و بسیاری از موارد دیگر، این ورق کاربرد دارد.


راهنمای خرید ورق آلیاژی

برای خرید انواع ورق آلیاژی مناسب باید ورقی انتخاب شود که در دسترس باشد و در کمترین زمان به فرد تحویل داده شود. برای اطمینان از موجود بودن ورق آلیاژی موردنظر بهتر است با کارشناسان فروش تماس گرفته شود و اطلاعات لازم را در مورد ورق، مقدار سفارش، محل بارگیری و ... به دست آورد.
در زمان خرید ورق آلیاژی باید به سختی ورق و مقاومت آن در برابر سایش توجه کرد. موقعی که خرید این ورق به منظور ساخت‌وساز صورت می‌گیرد، هر چقدر دارای افزایش سختی باشد به معنای مقاوم‌ بودن در اثر سایش است. فولادهای کربن‌دار که سختی آن‌ها معمولا 60-62 HRC است، مقاومت بیشتری در برابر سایش دارند.
عامل مهم دیگر در زمان خرید ورق آلیاژی، توجه به قابلیت سختی‌پذیری ورق است. سختی‌پذیری به این معنا است که با خنک‌کردن سریع یک فولاد از دمای بالا بتوان به سختی مدنظر دست‌پیداکرد. هنگامی که سختی‌پذیری این ورق پایین باشد، برای سخت‌کردن لازم است اقدامات خنک‌سازی خیلی‌سریع صورت بگیرد. در حالت بالابودن سختی‌پذیری فولاد، مرحله سخت‌کردن به شکل آهسته انجام می‌شود. با افزایش عناصر آلیاژی و مقدار کربن، قابلیت سختی‌پذیری ورق آلیاژی افزایش پیدا می‌کند.
یکی از نکات مورد توجه در زمان خرید ورق آلیاژی، قابلیت جوشکاری این ورق است. با انتخاب صحیح ورق و الکترود مناسب می‌توان ورق را جوش‌داد. برای اینکه ورق بهتر جوش‌بخورد نباید مقدار کربن و عناصر آلیاژی آن بیشتر از 0.25 درصد باشد. جوشکاری فولاد ضدسایش و دارای استحکام زیاد دشوار است.
در خرید ورق آلیاژی توجه به قابلیت ماشینکاری اهمیت زیادی دارد. هر چقدر سختی ورق آلیاژی زیاد باشد، قابلیت ماشینکاری کمتری دارد. ورق آلیاژی که مقدار سختی آن 180-200 برینل باشد برای ماشین تراشکاری مناسب است. اگر ورق آلیاژی کمتر از 300 برینل، سختی داشته باشد قابلیت ماشینکاری مناسبی دارد.     

 

قیمت ورق آلیاژی

تعیین نرخ برای این از محصولات به چند فاکتور بستگی دارد. مهم ترین عامل نوع ورق است یعنی ارزش گذاری ورقی که از جنس برنز است با ورقی که از جنس برنج باشد متفاوت است. دلیل دیگر کیفیت محصول تولید شده برقیمت ورق آلیاژی نقش بسزایی دارد. مورد دیگر ضخامت ورق است که در تعیین ارزش آن تاثیر گذار است.

 
عوامل مؤثر بر قیمت ورق آلیاژی

عوامل مختلفی بر قیمت انواع ورق آلیاژی تأثیر می‌گذارد که یکی از آن‌ها، نرخ‌ دلار است و نوسان نرخ ورق را به دنبال دارد. عامل مؤثر دیگر بر قیمت روز ورق آلیاژی، قیمت جهانی فلزات است. هر چقدر نرخ فلز افزایش یابد بر قیمت انواع ورق آلیاژی هم افزوده خواهد شد. بورس کالا و عرضه و تقاضا مانند هر کالای دیگری بر قیمت این ورق تأثیر می‌گذارد. زمانی که تقاضا بالا باشد و عرضه محصول کم باشد، قیمت آن افزایش می‌یابد و برعکس زمانی که عرضه بالا باشد و تقاضا کم باشد، از قیمت محصول کاسته می‌شود.
تعیین قیمت ورق آلیاژی تحت تأثیر عواملی مانند فرآیند تولید محصول، کیفیت آن، ابعاد ورق، هزینه مواد اولیه، هزینه حمل‌ونقل این ورق‌ها، شرایط اقتصادی و سیاسی جهان، واردات و صادرات این محصول و بسیاری موارد دیگر قرار دارد. هر کدام از موارد مذکور بر روند قیمت ورق آلیاژی تأثیرگذار است و می‌تواند سبب نزولی و یا صعودی ارزش محصول شود.