×

فروشگاه ها ارتباط با ما
حذف نرخ ارز ۴۲۰۰۰ ریال در محاسبات گمرکی و جایگزینی نرخ ارز ای تی اس

بخشنامه دفتر واردات گمرك ايران

 در خصوص نحوه اجراي مصوبه هیأت وزیران  در اجرای بند (هـ) تبصره (7) قانون بودجه سال 1401 کل کشور، طبقات سود بازرگانی کلیه کالاها به انضمام احكام قانون بودجه در  اعمال نرخ برابري ارز در محاسبات گمركي بر مبناي اي تي اس  از ابتدای سال ۱۴۰۱

🔸 حذف نرخ ارز ۴۲۰۰۰ ریال در محاسبات گمرکی و اعلام سایت نرخ ارز ای تی اس

https://fxmarketrate.cbi.ir/

🔹نرخ ارز روزانه اعلام و  از ساعت ۹ صبح تا ۹ صبح روز بعد معتبر خواهد بود


🔹 ملاک عمل نرخ روزانه فروش حواله  است.
به انضمام جدول نرخ ارز ETS  دو ماهه

📌 کاهش طبقات سود بازرگانی ردیف های تعرفه از ۱۴ طبقه به ۱۰ طبقه

♦️ فهرست کالاهای اساسی ، نهاده های کشاورزی و دامی ، دارو ، تجهیزات و ملزومات پزشکی مشمول حقوق گمرکی یک درصد

🔹اعمال مٱخذ یک درصد حقوق گمرکی در خصوص اقلام  دارو ، مواد اولیه دارو  تجهیزات و ملزومات پزشکی منوط به اعلام نظر صریح سازمان غذا و دارو در سامانه جامع امور گمرکی بر روی هر اظهارنامه خواهد بود.

♦️مٱخذ سود بازرگانی روغن و دانه های روغنی در ۱۴۰۱ صفر می باشد
فهرست روغن و دانه های روغنی متعاقباً اعلام می شود.

 

معاون گمرک خبر داد:
اعمال نرخ ارز ETS بانک مرکزی در سامانه  گمرک

 🔹معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران از اعمال نرخ ارز ETSبانک مرکزی در محاسبات حقوق ورودی، بر اساس قانون بودجه سال 1401 مصوب مجلس شورای اسلامی، در سامانه اطلاعاتی گمرک، از روز گذشته خبر داد.


🔸سید میثم حسینی لر ، معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران در خصوص پیاده سازی سامانه ای نرخ محاسباتی حقوق ورودی در سال جدید گفت:   با عنایت به قانون بودجه سال 1401و الزام اعمال اخذ  حقوق ورودی بر اساس نرخ ارز ETS،پس از مشخص شدن تغییرات و کاهش سود بازرگانی در هیئت وزیران  و کاهش تعرفه های گمرکی در کالای اساسی طبق قانون بودجه مذکور و اعلام آن به گمرک به عنوان سازمان مجری، تغییرات قانونی از عصر روز سه شنبه گذشته با وجود تعطیلی تهران در سامانه اطلاعاتی گمرک آغاز شد و در روز شنبه و یکشنبه هفته جاری تست های فنی در سامانه صورت گرفت.

🔹وی افزود: گمرک صرفا به عنوان مجری موظف بود تا با تبادل اطلاعات با سازمان های قانونی مرتبط در راستای اجرای قانون عمل کند، بنابراین با عبور موفق از مرحله تست عملکردی در سامانه و رفع مشکلات ناشی از فرمت های جدید دیتا از وزارت صمت، سازمان مالیاتی و بانک مرکزی، از روز گذشته تغییر در نرخ محاسباتی در سامانه اطلاعاتی گمرک  اعمال شد.

🔸حسینی لر در ادامه گفت: مبنای تعیین نرخ روزانه محاسباتی حقوق ورودی، بانک مرکزی است و گمرک هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد و از آنجا که طبق اعلام بانک مرکزی ، نرخ ارز ETS  در ابتدای هر روز در آن بانک  به‌روزرسانی می‌شود، اطلاعات به‌روزشده نرخ ارز به صورت سرویس الکترونیکی و از طریق بستر شبکه ملی اطلاعات (مطابق با بند ث ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه کشور) در سامانه‌های اطلاعاتی گمرک پیاده‌سازی شده(تبادل) و روزانه ساعت ۹ صبح نیز  اعمال می‌شود. ( بنا به اعلام آن بانک).

🔹معاون برنامه ریزی و امور بین الملل گمرک ایران تاکید کرد :بر اساس اعلام بانک مرکزی، در روزهای تعطیل رسمی، نرخ ارز از سوی آن بانک به‌روز‌رسانی نمی‌شود و آخرین روز کاری قبل از تعطیل ملاک عمل خواهد بود.

🔸حسینی لر در پایان گفت:  یادآور می‌شود گمرک جمهوری اسلامی ایران سیاستگذار در تعیین حقوق ورودی  و تعیین کننده نرخ ارز نبوده و صرفاً مجری قانون است و بر اساس قانون  بودجه سال ۱۴۰۱  این مهم نیز در کنار موارد دیگر، چون ماخذ تعرفه‌های دریافتی از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مالیات بر ارزش افزوده و تغییر تعرفه ای یا حقوق ورودی در سامانه گمرک در کمترین زمان ممکن از روز گذشته دوشنبه 9خرداد ماه، پیاده‌سازی شد  و قابل بهره‌برداری است.

♦️گفتنی است تجار، فعالان و ذینفعان حوزه تجارت می توانند نرخ محاسباتی بانک مرکزی را در تارنمای fxmarketrate.cbi.ir ملاحظه کنند.

 

https://www.tejarat-gram.com/assets/uploads/uploader/3e601b50cde9307d14f66130a501c0a9.pdf

ثبت درخواست