× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها
تیرآهن دست دوم چیست؟ آیا می‌توان از تیرآهن استوک استفاده کرد؟

تیرآهن دست دوم


زمانی که سازه‌های فولادی کارایی خود را از دست می‌دهند کاملاً دور انداخته نمی¬شوند، بلکه اجزایی از سازه که قابل‌استفاده هستند را می‌توان جدا کرده و در سایر کارهای ساختمانی مورداستفاده قرار داد.
یکی از اجزای سازه¬ای مورداستفاده تیرآهن است. تیرآهن دست‌دوم یا تیرآهن استوک به دلیل اینکه بعضاً دچار زنگ¬زدگی شده و همچنین به دلیل استفاده از آن¬ها در ساختمان سطحی از کمانش و خمش در آن¬ها دیده می¬شود، تقریباً استفاده مجدد آن¬ها در سازه از سوی مهندسین توصیه نشده و خطرناک به‌حساب می‌آید. زمانی که ساختمانی تخریب شود، تیرآهن را بااحتیاط از آن جدا می‌کنند تا به دست مصرف‌کننده بعدی برسانند. یکی از تفاوت¬های میان تیرآهن نو و دست‌دوم در ابعاد آن¬ها می‌باشد. تیرآهن نو با ابعاد 6 تا 12 متری تولید و به فروش می¬رسند حال‌آنکه تیرآهن دست‌دوم در ابعاد کوچک‌تری نیز می¬تواند مورداستفاده قرار گیرد.
تیرآهن دست‌دوم یا استوک در دسته آهن‌آلات قراضه قرار می¬گیرند. انواع تیرآهن¬های I و H به‌صورت استوک فروخته می¬شوند. وضعیت سخت اقتصادی این روزها و هزینه تمام شده بالا برای صنعت ساختمان¬سازی سبب می-شود که افراد زیادی به سمت خرید تیرآهن دست‌دوم سوق داده شوند. چرا که بسیاری از تیرآهن‌های دست‌دوم علاوه بر هزینه پایین‌تر کیفیتی قابل‌قبول دارند. اگر می‌خواهید با مزایا و معایب همچنین نحوه تعیین قیمت تیرآهن دست‌دوم و کاربردهای آن آشنا شوید توصیه می‌کنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


کاربردهای تیرآهن دست دوم

 

 

قبل از استفاده از تیرآهن دست‌دوم و استوک ابتدا می‌بایست زنگ¬زدگی سطحی تیرآهن را از بین برد. تیرآهن به دلیل مواجه شدن و قرارگرفتن در معرض رطوبت و قرارگرفتن در معرض آب مستقیم به مدت طولانی نظیر باران پوسیده می¬شوند. سند بلاست کردن یکی از روش¬های ازبین‌بردن زنگ¬زدگی تیرآهن دست‌دوم است. عموماً استفاده از تیرآهن دست دوم در ساخت سازه¬های کم‌اهمیت رواج دارد. ساخت اسکلت فلزی سوله و فضاهایی که در آن رفت‌وآمد انسانی کم است و جان انسان کمتر به مخاطره می‌افتد.


کیفیت تیرآهن دست دوم

در خرید تیرآهن دست‌دوم یا استوک می¬بایست ملاحظاتی موردنظر قرار گیرند که به‌قرار ذیل است:
•    میزان زنگ‌زدگی تیرآهن و اینکه این زنگ‌زدگی سطحی یا عمیق است.
•    میزان جوش خوردگی¬های روی تیرآهن دست‌دوم یا استوک به چه میزان است.
•    طول تیرآهن دست‌دوم چقدر است.
•    میزان تغییر شکل¬ها و میزان تابیدگی¬ها در تیرآهن دست‌دوم چقدر است.


مزایای کاربرد تیرآهن دست دوم

تیرآهن دست‌دوم بسیار ارزان¬تر از تیرآهن نو بوده و هزینه خرید تیرآهن را تقریباً به نصف تقلیل می¬دهد. باتوجه‌به شرایط بد اقتصادی خرید آهن‌آلات دست‌دوم منطقی به نظر می¬رسند. حتی می¬توان از سایت¬های فروش کالای دست‌دوم نظیر دیوار کالای موردنیاز خود را خریداری کرد. باتوجه‌به اینکه تیرآهن نو در ابعاد 6 یا 12 متری موجود است، به‌وسیله تیرآهن دست‌دوم می¬توان تیرآهنی با ابعاد جدیدتر به دست آورد. همچنین تیرآهن دست‌دوم فضای کمتری نسبت به تیرآهن نو اشغال می¬کند و این پارامتر مهمی در صنعت ساختمان¬سازی است.
فولاد ماده¬ای با استحکام بالاست و بین فولاد دست‌اول و دست‌دوم تفاوت چندانی وجود ندارد. تنها در زمان خرید دست‌دوم آن می‌بایست از کارشناسان متخصص و مجرب در حوزه سازه بهره بگیریم.


معایب کاربرد تیرآهن دست دوم

تیرآهن دست‌دوم یا استوک سطح مقاومت کمتری داشته و باربری آن کاهش‌یافته است. تیرآهن دست‌دوم دارای زنگ¬زدگی زیاد است و در صورت استفاده در سازه خیلی سریع باعث اعوجاج سازه می¬شود.
به‌عنوان سخن پایانی در پاسخ به این سؤال که تیرآهن نو یا دست‌دوم خریداری کنیم، می‌توان این‌گونه پاسخ داد که این موضوع بستگی به مورداستفاده از تیرآهن دست‌دوم خریداری شده و اعتبار شرکتی است که قرار است تیرآهن دست‌دوم از آن خریداری کنیم. در صورت نیاز از تیرآهن دست‌دوم جایی استفاده می¬شود که ساخت سازه اهمیت کمتری دارد و رفت‌وآمد انسانی در آن کم است. در صورت خرید تیرآهن دست‌دوم علاوه بر بهره¬گیری از نظرات خبرگان و کارشناسان بهتر است از نمایندگی¬های فروش معتبر در بازار، تیرآهن تهیه گردد که از لحاظ کیفیت و مقاومت قابل‌اطمینان باشند.