× Fa فارسی En English

فروشگاه پکیج ها درباره ما تماس با ما راهنمای ثبت نام ابلاغیه ها و بخشنامه ها
آرموتور بندی چیست ؟ اصول آرموتور بندی به همراه آموزش مراحل آرموتور بندی

آرموتور بندی چیست

 

از جمله خصوصیات بارز بتن‌ها شکننده بودن آنهاست که در واقع نتیجه مقاومت بسیار پایین نیرو کششی آن است. برای رفع این مشکل در زمان ساخت انواع سازه از آرموتور استفاده می‌شود، یعنی قبل از آنکه کار بتن‌ریزی انجام شود، ابتدا باید آرموتور بندی به شکل صحیحی صورت بگیرد. پر واضح است که با توجه به اینکه مقاومت کششی در بتن‌ها پایین است، ناگزیر به استفاده از آرموتور بندی برای حفظ و افزایش بیشتر مقاومت در ساختمان‌ها خواهیم بود.

همانطور که می‌دانید استفاده از آرموتور بندی از جمله روش‌های نوینی به شمار می‌رود که برای ساخت انواع سازه استفاده می‌شود که این موضوع از لحاظ مهندسی نیز کاملاً تأیید شده است. به طور کلی فرآیند آرموتور بندی این‌گونه است که از محصولات مختلف فولادی بخصوص میلگرد استفاده می‌شود تا در کنار هم قرار گرفته و سپس با استفاده از جوشکاری یا بکارگیری از بست فلزی به طور کامل و البته محکم به یکدیگر متصل شوند.

گفتنی است که آرموتور بندی به شکل‌های مختلفی قابل انجام است. ممکن است فقط از چند میلگرد استفاده شود که برای سقف در نظر گرفته شده و یا به شکل میله‌های خمیده‌ی در هم تنیده باشند که برای استفاده در قسمت‌های مختلف یک ساختمان مانند ستون بکارگیری شوند.

 

مزایا و معایب آرموتور بندی

 

 

استفاده از آرموتور بندی می‌تواند دارای یکسری مزایا باشد. با این حال از معایبی نیز برخوردار است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

مزایای استفاده از آرموتور بندی

بتنی که از آرموتور برخوردار است دارای قدرت و استحکام بیشتری بوده، به همین دلیل استفاده از آن نسبت به دیگر مصالح ساختمانی بیشتر در دستور کار قرار می‌گیرد. همچنین یکی دیگر از علت‌های بکارگیری از آرموتور بندی هزینه‌های نگهداری بسیار پایین آن است که مورد توجه بیشتر کارفرماها قرار گرفته است. ضمناً در نظر داشته باشید بوسیله‌ی آرموتور به راحتی امکان شکل‌دهی بتن فراهم خواهد شد تا بتوان از آن در جای جای یک سازه استفاده کرد. از دیگر مزیت‌های آرموتور این است که در ساختمانی که از آرموتور استفاده شده است، از پایداری بیشتری برخوردار خواهد بود.

معایب بکارگیری از آرموتور بندی

در کنار مزایایی که آرموتور بندی دارد، دارای یکسری نکات منفی نیز هست که از جمله می‌توان به مقاومت کششی بسیار پایین آن اشاره کرد. ضمناً مقاومت کلی یک ساختمان تنها به استفاده از بتن آرمه بستگی ندارد و دیگر موادهای سازنده نیز در آن نقش خواهند داشت. همچنین باید در نظر داشته باشید که برای شکل‌دهی بتن باید هزینه‌های نسبتاً بالایی را در نظر گرفت. نهایتاً نیز می‌توان از ترک و کاهش قدرت آرموتور در صورت انقباض آن بعنوان یکی دیگر از معایب آرموتور بندی اشاره کرد.

 

مراحل آرموتور بندی

 

 

برای انجام آرموتور بندی می‌توان مراحل زیر را در نظر گرفت:

 

مشخص کردن اجزای سازه

بعد از مشخص شدن طراحی ساختمان، باید به بررسی ابعاد ستون، تیرها و مواردی از این دست پرداخته شود که تمامی این موارد توسط مهندس سازه انجام خواهد شد.

تهیه آرموتور

مشخص شدن نقشه‌ی سازه تعیین می‌کند که به چه میزان باید مصالح ساختمانی تهیه شود که آرموتور یکی از آنها خواهد بود.

بررسی آرموتور

بعد از خرید مصالح مورد نیاز، باید به دقت بررسی شوند که آیا سالم هستند یا خیر که مهمترین آن نیز بررسی میلگردهاست.

در نظر گرفتن امکانات جهت آرموتور

در این مرحله از آرموتور بندی نیز باید وسایل مورد نیاز به جهت خم کردن میلگردها تهیه شود. به طور کلی هر گونه وسیله‌ی دیگر که در این راست مورد نیاز است باید در نظر گرفته شود.

آرموتور گذاری 

حال باید طبق نقشه‌های موجود آرموتورها با سایزهای از پیش تعیین شده را در محل‌های مخصوص‌شان قرار داده شود و سپس به خوبی به یکدیگر وصل شوند.

بررسی دوباره آرموتور بندی

بعد از متصل شدن آرموتورها به یکدیگر باید به خوبی بررسی شوند تا از صحیح بودن محل قرارگیر‌ی‌شان اطمینان حاصل شود تا در صورت رخ دادن اشتباه اصلاح صورت بگیرد.

بتن ریزی

نهایتاً نیز باید قالب‌گذاری شکل بگیرد که بعد از انجام آن عمل بتن‌ریزی درون آنها اتفاق می‌افتد و بعد از حدود 1 ماه نتیجه‌ی کار حاصل خواهد شد.