× Fa فارسی En English

استعلام حمل و نقل درباره ما
جدول اشتال میلگرد چیست ؟ [ آموزش و راهنمای استفاده ]

جدول اشتال میلگرد

 

میلگرد از مقاطع فولادی پرکاربرد در صنعت ساختمان است. یکی از پارامترهای مهم در خرید میلگرد تعیین وزن میلگرد موردنظر و تعیین قیمت به‌واسطه وزن میلگرد است. به‌منظور تعیین وزن میلگرد در واحد طول از جدول استال میلگرد استفاده می­شود. جدول اشتال برای اولین‌بار 80 سال قبل توسط خانم اشتایدر بورگر به‌عنوان اولین مهندس ساختمان آلمان تهیه و تنظیم گردید. با استفاده از جدول اشتال میلگرد حتی می­توان میزان میلگرد موردنیاز پروژه ساختمانی را به دست آورد. جدول اشتال از جمله منابعی است که مهندسین عمران به‌وسیله آن اطلاعاتی جامع در خصوص وزن، سطح مقطع، گشتاور مقاوم و چندین آیتم و پارامتر دیگر کسب و از این اطلاعات در طراحی و محاسبات بهره می­برند.

 

جدول اشتال میلگرد چیست

 

جدول اشتال شامل اطلاعات استاندارد پروفیل­های پرکاربرد نظیر میلگرد در صنعت ساختمان تحت استاندارد Din آلمان است.

به دلیل استفاده از محصولات فولادی تحت استاندارد دین در ایران، جدول اشتال بین مهندسین عمران کاربرد فراوان دارد.

جدول اشتال میلگرد برای مهندسین طراح به دلیل ارائه اطلاعاتی در خصوص سطح مقطع میلگرد، فاصله محورها، محور خمش و ممان اینرسی به منظور آنالیز تنش­های وارده بر سازه­‌ها فلزی مورد استفاده قرار می­‌گیرد. برای اینکه در خرید و تخمین قیمت میلگرد مورد نیاز در محاسبات دچار مشکل نشوید می‌بایست با جدول اشتال میلگرد آشنایی داشته باشید. در خصوص افراد معمولی بیشترین کاربرد جدول اشتال میلگرد جهت بدست آوردن وزن یک متر از میلگرد مورد استفاده قرار می­گیرد. وزن یک متر میلگرد در جدول اشتال را با علامت اختصاری G نمایش می­دهند.  پس از مشخص شدن وزن مقطع قیمت را به درستی می­توان تعیین کرد. اگر تنها هدف وزن میلگرد مورد نظر در واحد متر باشد با داشتن ضخامت میلگرد (d به میلیمتر(، وزن میلگرد قابل محاسبه خواهد بود (G کیلوگرم در واحد متر)  و المانهای دیگری چون گشتاور مقاوم به سانتیمتر مکعب (W) و سطح روکش (U) به سانتیمتر مربع در واحد متر نیز بدست خواهد آمد.

 

 

 

 

 

وزن هر شاخه میلگرد با طول 6 یا 12 متری در وزن واحد طول میلگرد که در جدول اشتال میلگرد با G نشان داده می­شود، وزن کلی هر شاخه میلگرد را می­توان محاسبه کرد.

 

راهنمای استفاده از جدول اشتال میلگرد

 

جدول اشتال میلگرد متشکل از یکسری اعداد و حروف اختصاری شامل وزن، ضخامت، مساحت سطح مقطع و دیگر اطلاعات استاندارد است. باتوجه‌به اینکه میلگردها در دو نوع ساده و آجدار تولید می­شوند

 

در جدول اشتال میلگرد اطلاعاتی نظیر قطر، سایز، سطح مقطع، وزن و پارامترهایی ازاین‌دست وجود دارد. پارامترهای مورداستفاده در جدول اشتال میلگرد شامل موارد زیر است:

 

 

 

 

W: وزن میلگرد

D: قطر میلگرد

L: طول میلگرد

در مجموع می­توان گفت جدول اشتال یکی از مهم­ترین و پرکاربردترین هندبوک­هایی است که تا کنون در زمینه عمران منتشر شده و در بسیار از کشورها از آن استفاده می­کنند.