×

فروشگاه ها ارتباط با ما
وصله مکانیکی میلگرد چیست [ کاربرد و مزایا استفاده از وصله ]

تکنولوژی­های جدید در صنعت ساختمان به جهت ارتقا کیفیت سازه و کاهش هزینه‌­ها مورداستفاده قرار می­گیرد. یکی از تکنولوژی­های مورد استفاده جهت اتصال میلگردها به یکدیگر، روش اتصال مکانیکی میلگردها است. شیوه اتصال میلگردها در اجرای اسکلت ساختمان اهمیت بسیار بالایی دارد. گاهی طول میلگرد تمام شده و یا نیاز است امتداد طول میلگرد بریده شده افزایش یابد، در این موارد می­بایست میلگردهای جدید به میلگردهای قدیم وصله شوند.

به‌منظور اتصال میلگرد می­توان از روش­های مختلفی چون روش پوششی (Overlap)، روش اتصال مکانیکی (Coupler) و روش جوشکاری (Welding) استفاده کرد. اتصال میلگردها به یکدیگر به‌صورت روش پوششی یا اورلپ اگرچه روشی مقرون‌به‌صرفه و مؤثر است، اما این روش همیشه راه‌حل مناسب نیست برای مثال در قسمت اتصالات بین ستون­ها و تیرها، در طول­های دوبرابر ارتفاع مقطع از تکیه­گاه و ... از روش پوششی طبق بندهای آیین­نامه­ای نباید استفاده کرد و مهندسین روش­های دیگری نظیر وصله مکانیکی میلگرد یا کوپلینگ میلگرد را استفاده می­کنند. جهت خرید و فروش و آگاهی از قیمت میلگرد می توانید از طریق صفحه مربوطه و یا ارتباط تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

 

وصله مکانیکی میلگرد چیست؟

 

 

در وصله مکانیکی میلگرد یا همان کوپلینگ میلگرد از وسایل و سازوکارهای مکانیکی به‌منظور اتصال و انتقال بار بین دو میلگرد استفاده می­شود. وصله مکانیکی میلگرد سبب انتقال تنش کششی یا فشاری از یک میلگرد به میلگرد بعدی می­شود. وصله مکانیکی میلگرد از طریق پیچ کردن و ایجاد اصطکاک بین جداره وصله و میلگردها میسر می­شود. در وصله مکانیکی میلگرد دو سر رزوه شده میلگرد و قطعه واسط که داخل آن نیز رزوه شده است را به یکدیگر متصل می­کنند. قطعه واسط یا کوپلر به انواع مختلفی تقسیم‌­بندی می­شود که عبارتند از کوپلر استاندارد، تبدیل، انتهایی، پیچی، جوشی، موقعیت و ... هرکدام از این کوپلرها در شرایط مختلفی مورداستفاده قرار می­گیرد. گاهی اوقات نیز برش میلگرد برای وصله زدن کار راکمی مشکل می کند.

 

 • کوپلر استاندارد:

به‌منظور اتصال میلگردهایی با قطر و ضخامت یکسان در حالتی که حداقل یکی از آرماتورها امکان چرخش داشته باشد از کوپلر استاندارد استفاده می­کنند. رزوه­های داخلی هر دو طرف این نوع کوپلر راستگرد است.

 

 • کوپلر تبدیل:

به‌منظور اتصال میلگردهایی با قطر و ضخامت متفاوت از کوپلر تبدیل استفاده می­شود. زمانی از این نوع روش استفاده می­شود که کوپلر قابلیت چرخش داشته باشد. هر دو رزوه این نوع کوپلر راستگرد است.

 

 • کوپلر انتهایی:

کوپلر انتهایی میلگرد جایگزین خم انتهایی آرماتور می­شود و باعث ازبین‌بردن تراکم آرماتورها در محل خواهد شد و از نوع کوپلرهای راستگرد می­باشند.

 

 • کوپلر پیچی:

زمانی که طول میلگردها کوتاه و در حدود 20 سانتیمتر باشد جهت تداوم آرماتوربندی از کوپلر پیچی استفاده می­شود و برای میلگردهایی با ساز و ضخامت 16 تا 50 میلیمتر کاربرد دارد. در کوپلر پیجی نیاز به رزوه زدن دو سر میلگرد و چرخاندن آرماتور داخل کوپلر نیست.

 

 • کوپلر جوشی:

کوپلر جوشی یک طرف جوش و دو طرف جوش از انواع آن می­باشند. کوپلر جوشی میلگرد قابلیت جوشکاری مستقیم بر روی آرماتور را دارد. یک سمت این کوپلر دارای رزوه­های باریک از یک سو است و از کوپلرهای استاندارد کوچک­تر است. انتهای دیگر این کوپلر به سطح فلزی جوش زده می­شود.

 

 • کوپلر موقعیت:

به‌منظور اتصال میلگردهایی که هیچکدام قابلیت چرخش نداشته باشند از کوپلر موقعیت استفاده می­کنند.

 

 

انواع وصله مکانیکی میلگرد

 

 

انواع وصله مکانیکی میلگرد بر اساس نوع قرارگیری میلگرد به دو روش نوک‌به‌نوک یا پهلوبه‌پهلو انجام می­شود. در وصله مکانیکی میلگرد به روش نوک‌به‌نوک میلگردها در یک راستا و روبه‌روی هم قرار می­گیرند، ولی در روش وصله مکانیکی میلگرد به روش پهلوبه‌پهلو میلگردها در کنار یکدیگر و در یک امتداد قرار داده می­شوند. انواع وصله مکانیکی میلگرد از دسته­بندی دیگری در سه دسته وصله مکانیکی میلگرد به‌صورت فشاری، وصله مکانیکی میلگرد به‌صورت کششی و وصله مکانیکی میلگرد به‌صورت فشاری تقسیم­ بندی می­شوند.

 

مزایا استفاده از وصله مکانیکی

 

مزایا استفاده از وصله مکانیکی

 

وصله مکانیکی میلگرد مزایایی دارد که در ذیل مزایا استفاده از وصله مکانیکی به‌اختصار بیان شده است:

 • روش اجرایی راحت و آسان
 • حداقل ازدحام میلگرد و صرفه­جویی در مصرف میلگرد
 • حداقل رسیدن میزان ضایعات میلگرد
 • امکان عبور بتن با سهولت بیشتر و یکنواختی بالاتر
 • عدم وابستگی میلگرد به بتن جهت انتقال بار
 • مقاومت بالاتر در برابر بارهای لرزه­ای
 • امکان اتصال میلگردهایی با ضخامت­های متفاوت به یکدیگر
 • به‌صرفه بودن اقتصادی به دلیل استفاده بهینه از میلگردها
 • کاهش وزن کلی سازه به دلیل استفاده کمتر از میلگردها
 • در امتداد هم قرارگرفتن میلگردها و در نتیجه انتقال نیرو به طور مستقیم
 • افزایش نسبت بتن به آرماتور و در نتیجه امکان طراحی بهینه مقاطع بتنی

 

سخن پایانی

میلگرد از پرکاربردترین مقاطع در صنعت ساختمان است و گاهی در فرایند ساخت می­بایست طول میلگرد افزایش یابد. وصله مکانیکی میلگرد یا روش کوپلینگ از روش‌های کاربردی اتصال میلگردها به یکدیگر است. وصله مکانیکی میلگرد با پیچ کردن و ایجاد اصطکاک جداره کوپلر و میلگرد و انتقال تنش کششی و فشاری از یک میلگرد به میلگرد بعدی انجام می­شود.

02122791943