× Fa فارسی En English

درباره ما
ورق گرم b و c چیست ؟ [ تفاوت ورق hb و hc ]

ورق گرم b و c

 

عملیات نورد کردن عبارت از باریک کردن و کاهش ضخامت محصولات نیمه‌تمام فولادی نظیر شمش بیلت و اسلب است. در این فرایند از غلتک­هایی از جنس فولاد استفاده می­شود. ورق­های فولادی به دو روش گرم و سرد نورد می­شوند. پردازش فولاد نورد گرم در دمای بالا حتی بالاتر از دمای تبلور مجدد فولاد در دمای 925 درجه سانتیگراد به بالا انجام می­گیرد. درحالی‌که نورد سرد بعد از پروسه نورد گرم شروع می­شود. فولاد نورد سرد باعث ایجاد تلورانس ابعادی دقیق و کیفیت سطحی بالاتر می­شود. از انواع ورق­هایی که با نورد گرم تولید می­شوند می­توان به ورق­های b و c اشاره کرد. ورق گرم b و c را با نام­های HB و HC نیز می­شناسند. عموماً از ورق­های گرم b و c نوردکاران و پروفیل­سازان استفاده می­کنند.

اگر تمایل دارید با انواع روش­های نورد گرم و سرد فولاد ونحوه تعیین قیمت ورق آشنا شده و ویژگی­های فولاد بدست آمده از هر روش مطلع شوید و تفاوت میان ورق b یا HB را با ورق c یا HC بدانید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

تفاوت ورق گرم b و   c

ورق گرم b و c همانطور که از نام ان پیداست حاصل از فرایند نورد گرم فولاد است و تفاوت این دو ورق در ضخامت و ابعاد آنها است.

ورق گرم b دارای عرض 1250 در 1200 میلیمتر و ضخامت 4 میلیمتر است.

ورق گرم c دارای عرض 1300، 1350، 1400 و 1450 و ضخامت 5 تا 6 میلیمتر است.

 

تفاوت ورق HB و HC

 

 

ورق گرم b همان ورق HB و ورق گرم c همان ورق HC است. هر دوی ورق HB و HC از نورد گرم بدست می­آیند. ورق HB دارای عرض 1250 در 1200 میلیمتر و ضخامت 4 میلیمتر دارد. ورق HC دارای عرض 1300، 1350، 1400 و 1450 و ضخامت 5 تا 6 میلیمتر است.

 

ویژگیهای فولاد نورد گرم

در فرایند نورد گرم دو غلتک فولادی در خلاف جهت یکدیگر چرخانده شده و فلز ورودی توسط ریلی به سمت غلتک­ها می­رود. دمای فولاد در فرایند نورد گرم نزدیک به 925 درجه سانتیگراد است و در فرایند نورد گرم ضخامت فولاد کاهش و طول آن افزایش می­یابد. فرایند نورد گرم شامل مراحلی چون کوره پیشگرم، قفسه پوسته شکن عمودی، نورد گرم خشن، نورد گرم پایانی، خنک کاری و کلاف پیچ می­باشد. کیفیت فولاد حاصل از نورد گرم نسبت به کیفیت فولاد حاصل از نورد سرد کمتر است. فولاد نورد گرم سیاه است درحالی‌که فولاد نورد سرد سطح صاف و صیقلی بالاتری دارد. در نورد گرم دمای یکسان در تمامی نقاط فولاد اهمیت دارد و در صورت رسیدن دمای غیریکنواخت به سطوح مختلف فولاد، سطوح یکسانی به دست نمی­آید و ابعاد فولاد به طور یکسان تغییر نخواهد کرد. ویژگی‌های فولاد نورد گرم شامل موارد زیر است:

سطح فلس‌دار و غیر مسطح ناشی از سرد شدن از دمای بالا

نیاز به عملیات کمتر نسبت به نورد سرد و فرایند آن ساده­تر است و به مقدار نیروی کاری کمتری نیاز دارد.

فرایند خنک شدن فولاد حاصل از نورد گرم در دمای اتاق صورت می­گیرد

فولاد حاصل از نورد گرم بدون فشار داخلی و سختی کرنشی است

فولاد حاصل از نورد گرم ابعاد غیر دقیقی دارد.

فولاد حاصل از نورد گرم ارزان­تر از فولاد نورد سرد است.

فولاد حاصل از نورد گرم کربن بالاتری داشته و انعطاف­پذیری کمتری دارد.

لبه­های منحنی در محصولات میله­ای و صفحه­ای به دلیل انقباض و پرداخت نهایی غیردقیق

به‌منظور نورد شمش­های بزرگ از نورد گرم استفاده می­شود.

درصورتی‌که پرداخت نهایی در فولاد نورد گرم مورد اهمیت باشد با استفاده از فرایندهایی چون اسیدشویی، سنگزنی و شن­شویی سطح ناصاف یا فلس­دار فولاد نورد گرم را صاف و صیقلی­تر و با پرداخت نهایی بهتری ایجاد می­کنند.

 

ویژگیهای فولاد نورد سرد

فولاد نورد سرد به‌واقع همان فولاد نورد گرم است با این تفاوت که فرایندهای بیشتری بر آن­ها اعمال می­شود. محصول حاصل از فرایند نورد گرم درصورتی‌که نیاز به ضخامت کمتر و تغییر شکل داشته باشد، بعد از فرایند اسیدشویی تحت فرایند نورد سرد قرار می­گیرد. فولاد نورد سرد استحکام کششی و سختی بالاتری دارد و این امر به دلیل حذف نقطه تسلیم است.

فولاد نورد سرد دارای سطحی صاف و صیقلی و براق است. به دلیل انجام مراحل بیشتری در فرایند نورد سرد چون سمباده­زنی قیمت فولاد نورد سرد کمتر است. فولاد نورد سرد کربن کمتری داشته و انعطاف­پذیری بالایی دارد. ویژگی‌های فولاد نورد سرد شامل موارد زیر است:

فولاد نورد سرد قدرت و استحکام بالاتری نسبت به فولاد نورد گرم دارد.

سطح فولاد نورد سرد صاف و صیقلی است.

ماشین­کاری فولاد نورد سرد راحت­تر است.

قیمت فولاد نورد سرد نسبت به فولاد نورد گرم بالاتر است.

فولاد نورد سرد کربن کمتری داشته و انعطاف بالاتری دارد.

فولاد نورد سرد دارای صفحات و لوله­های با زوایای قائمی و لبه­ها و گوشه­های دقیق هستند.

از فولاد نورد سرد عموماً در خودروسازی، تجهیزات خانگی، دستگاه­های الکتریکی، تجهیزات ساختمانی و ... استفاده می­شود.

02122791943