×

فروشگاه ها ارتباط با ما
کربن فعال چیست؟ انواع و کاربرد -کامل ترین مقاله به همراه تصاویر

کربن اکتیو یا فعال از جمله موادی است که خواص بسیاری داشته تا حدی که حتی در گذشته‌های دور از آن به جهت پادزهر استفاده می‌شده است. در حال حاضر نیز از کربن فعال در صنایع مختلفی بکارگیری می‌شود که از جمله می‌توان به صنعت دستگاه تصفیه هوا اشاره کرد. همچنین گفتنی است که برای محصولات سفیدکننده دندان نیز از کربن فعال استفاده می‌شود. حال در ادامه‌ی این مقاله قصد داریم توضیحات بیشتری را درباره‌ی این ماده معدنی و کربنی ارائه دهیم.

کربن فعال چیست

کربن فعال یک نوع پودر سیاه رنگ است که از مواردی همچون کک نفتی، زغال‌سنگ نارس، خاک اره، زغال استخوان و پوسته نارگیل بدست می‌آید. به طور کلی زمانی که فشار بیش از اندازه‌ای به زغال در دماهای بسیار زیاد وارد می‌شود کربن فعال حاصل خواهد شد. دلیل این اتفاق نیز این است که در دماهای بسیار بالا ترکیب و ساختار کربن دست‌خوش تغییرات آنچنانی می‌شود به شکلی که سایز منافذ آن به طرز چشم‌گیری کاهش یافته و به سطح آن افزوده می‌شود. لذا پر واضح است که منافذ موجود بر روی کربن فعال نسبت به زغال معمولی بیشتر خواهد بود.

انواع کربن فعال

کربن فعال در انواع مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

کربن فعال میله‌ای

از این نوع کربن می‌توان تا حداکثر 6 ماه استفاده کرد که نتایج بکارگیری از آن شامل کم شدن کلر، معدنی‌سازی آب و به تعادل رساندن مقدار pH است. گفتنی است که بکارگیری از کربن فعال میله‌ای در کشور ژاپن از قرن 17 آغاز شد. برای تهیه این مدل از کربن ابتدا زغال سنگ را که از چوب کشت شده تولید می‌شود درون یک کوره قرار می‌دهند (شدت گرمای پایین) و سپس به آن تا درجه 1000 گرما داده می‌شود تا در نتیجه رنگ چوب به قرمز تغییر پیدا کند. در نهایت آن را با ترکیبی از شن و خاکستر و البته خاک پوشش می‌دهند که به یک میله متخلخل مبدل می‌شود که دارای حفره‌های متعدد خواهد بود.

کربن فعال پودری

این دسته از کربن فعال بوسیله‌ی ریزترین کربن‌ها که ممکن است با آسیاب شدن بدست آمده باشند، تولید می‌شوند. نوع ASTM نیز در این دسته قرار داده خواهد شد چرا که از غربال 18 میلیمتر عبور داده می‌شود. از مزایای کربن فعال پودری می‌توان به مقدار بسیار مناسب سطح فعال در واحد حجم اشاره کرد. ضمناً این نوع کربن فعال قابلیت رنگ‌بری بالایی دارد.

کربن فعال گرانولی

نوع دیگری از کربن فعال وجود دارد که برای تهیه آن از موادهای اولیه‌ای مانند پوست سخت استفاده می‌شود که شامل پوست گردو، بادام یا مواردی از این دست خواهد بود. این نوع کربن اکتیو در صنایع گوناگون در فازهای مایع و جامد کاربردهای مختلفی دارند که استفاده از آن به میزان جذب آن بستگی خواهد داشت.

کربن فعال جاکوبی

این نوع از کربن فعال گسترده‌ترین کربنی است که در محصولات مختلف در صنایع گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد که از پوسته نارگیل و حتی زغال سنگ و چوب تولید می‌شود. اگر از این نوع کربن فعال نیاز دارید، می‌توانید در بازاز انواع کربن فعال 1000، 2000 و حتی 6000 جاکوبی را تهیه کنید.

کاربرد کربن فعال

از انواع کربن فعال در صنایع مختلف استفاده می‌شود که در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم:

تصفیه 

مهمترین استفاده از کربن فعال برای تصفیه، خصوصاً تصفیه‌ی فاضلاب‌های صنعتی است. این راه‌کار اقتصادی‌ترین راه‌حل از بین بردن انواع آلاینده‌ها خواهد بود. تصفیه هوا و تصفیه آب به خوبی با استفاده از کربن فعال قابل انجام خواهد بود.

نفت و گاز

از کربن فعال به منظور شیرین کردن گاز بهره گرفته می‌شود. ضمن اینکه برای از بین بردن جیوه از گاز نیز کارآیی دارد.

پزشکی

برای رفع مسمومیت می‌توان از کربن فعال بهره برد. همچنین این ماده برای در سفیدکنندگی دندان نیز نقش بسزایی دارد

صنایع غذایی

در این صنعت برای اینکه بتوان در قند و شکر رنگ‌بری رخ دهد و همچنین برای بهتر کردن طعم آبمیوه‌ها از کربن فعال بعنوان رنگ‌زدا استفاده می‌شود.