× Fa فارسی En English

استعلام حمل و نقل درباره ما
جایگاه ایران در استخراج و تولیدات فلزات آهنی

جایگاه ایران در استخراج و تولیدات فلزات آهنی 

آهن یک فلز است که می توان گفت آلیاژ های تولید شده از آن پرمصرف ترین فلزات در جهان هستند.

با توجه به نیاز کشورهای جهان مخصوصا کشورهای در حال توسعه و بازار پر تقاضای آن، آهن و آلیاژ های آن به ویژه فولاد کشور های جهان دارای منابع آهن به شدت درگیر رقابت با یکدیگر برسر استخراج و تولید آهن هستند.

ولی آیا بیشترین میزان منابع به معنی برترین تولید کننده مشتقات و محصولات و صادر کننده بودن هم هست؟ مسلما خیر کشور های استرالیا و برزیل دارای غنی ترین معدان سنگ اهن جهان هستند. برزیل با استخراج و تولید کردن 510 میلیون تن سنگ اهن در زمینه بری رغیب است ولی در مقابل کشوره چین یکه تاز تولید فولاد مهم ترین محصول بدست آمده از سنگ آهن است و پس از آن هند ژاپن ایالات متحده و رسیه پنج کشور تولید کننده برتر فولاد هستند.

اما جایگاه ایران در میان کشور های برتر تولید کننده در جهان کجاست ؟ ایران چند معدن آهن دارد ؟برترین کارخانه های تولید فولاد ایران کدام اند؟ میزان صادرات ایران در این زمینه چقدر است؟

خب برای پاسخ سوال اول ایران با داشتن 2.5 میلیارد تن سنگ آهن تقریبا 4 درصد کل ذخیره سنگ آهن جهان را در اختیار دارد.

که از حیث در رتبه 11 جهان است.از نظر میزان تولید طبق آمار سال 2017 میزان تولید سنگ اهن 1.5 درصد بود که رتبه دهم را به خود اختصاص داد. در تولید فولاد طبق رده‌بندی انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۹ ایران رتبه 10 جهانی جای گرفت.

اما در مورد تولید آهن اسفنجی داستان متفاوت است ایران در سال 2020 علیرغم تحریم ها رتبه اول تولید آهن اسفنجی در جهان را بدست آورد. براساس گزارشات 50 درصد تولید این محصول در جهان در کشور ایران انجام می شود.که از حیث در رتبه 11 جهان است.از نظر میزان تولید طبق آمار سال 2017 میزان تولید سنگ اهن 1.5 درصد بود که رتبه دهم را به خود اختصاص داد. در تولید فولاد طبق رده‌بندی انجمن جهانی فولاد در سال ۲۰۱۹ ایران رتبه 10 جهانی جای گرفت.

معادن آ​هن

ایران یکی از برترین کشور های دارای مواد معدنی و کربنی است. میزان ذخایر ایران در 2014 نزیک 770 میلیارد دلار برآورد شد که رتبه 15 جهان را به خود اختصاص داد. یکی از این مواد معدنی آهن است. در ایران سه معدن بزرگ آهن شناسایی شده است که سالهاست در حال بهره می باشند.

<< مرکز ایران در دل کویر استان تاریخی یزد یکی از غنی ترین شهرستان های ایران از نظر مواد معدنی قرارد دارد >>
شهرستان بافق با داشتن معادن معدنی چون سنگ مرمریت منگز سرب و روی فسفات ومهم ترین آن ها سنگ آهن است که یک سوم از معادن سنگ آهن کشور در این شهرستان واقع شده است. نام و توضیحی به اختصار در مورد این معادن بیان میکنیم :
یکی از آنها معدنی است که می گویند تا ده سال دیگر بیشتر عمر نخواهد داشت عیار سنگ آهن آن 44 تا 58 درصد است. معدن سنگ چغارت اولین معدن سنگ آهن کشور است که تامین کننده کارخانه ذوب آهن اصفهان در زمان تاسیس بوده است.

 معدن سه چاهون استخراج و تولید سنگ اهن در این معدن سالانه سه میلون تن است .عیار سنگ معدن سه چاه پایین بوده نزدیک به 40 درصد است. ذخیره زمین شناسی این معدن نزدیک به 150ميليون تن بر آورد شده است.

دیگر معدن سنگ اهن شهرستان باق معدن چاه گز نام دارد. این معدن بیش از 80 میلیون تن ذخیره سنگ آهن دارد که طبق میزان برداشت کنونی از آن عمر آن نزدیک به 20 سال تخمین زده می شود.عیار سنگ آهن نزدیک به 53 درصد است.  

یکی دیگر از معادن بزرگ آهن کشور باز هم در استان یزد قرار دارد .درفاصله 180 کیلومتری شهر یزد در دامنه کوه های خاکستری رنگ موقغیت معدن چادر ملو است. این معدن در سال 1319 توسط مهندس کشف گردید. این معدن با سنگ عیار 55 درصد و ظرفیت زمین شناسی 400 میلیون تن که طبق کارشناسی 320 میلون تن ارزش اقتصادی استخراج دارد با توجه به حجم برداشت نزدیک به 10 سال دیگر عمر خواهد داشت. 

و بالاخره بزرگترین معدن سنگ آهن در خوارمیانه با ذخیره احتمالی 1 ملیارد تن که 219 میلیون تن آن به طور قطع شناسایی شده در شیراز شهرستان سیرجان معدن گل گهر واقع شده است.کشف این معدن در سال 1348 توسط یک شرکت ایرانی به نام باریت با همکاری شرکت ژاپنی انجام شد.

02122791943