×

فروشگاه ها ارتباط با ما
مس چیست ؟ قدیمی ترین فلز در تاریخ

فلز مس

مس چیست : یکی از فلزات بسیار ارزشمند در جهان که دارای رنگ قرمز است و از قابلیت‌هایی مانند حرارت بالا و هدایت الکتریکی برخوردار خواهد بود، مس نام دارد. از این فلز استفاده‌های زیادی در اکثر صنایع می‌شود که دارای دو ایزوتوپ نیز می‌باشد. گفتنی است که بیشتر فلز مس در محیط اطراف به علت پدیده‌های طبیعی یافت می‌شود. همچنین در نظر داشته باشید که مس در سنگ‌های معدنی نیز وجود داشته و ضمناً به شکل سنگ‌های اکسیده و سولفوره بر روی کره‌ی زمین یافت می‌شود. در ادامه‌ی این مقاله به خصوصیات و کاربردهای این فلز بیشتر اشاره خواهیم کرد.

فلز مس را بعنوان یکی از فلزات خشک رنگ و البته گرانقیمت در جهان می‌شناسند که دارای ویژگی‌های منحصربفردی مانند مقاومت بالا، خمش و خزش است که به همین دلیل کاربردهای فراوانی از آن در صنایع مختلف خواهد شد. روش فرآوری این فلز راحت بوده و در اکثر مواقع به شکل محصولات فرعی نقره و یا دیگر کانی‌ها به دست می‌آید. گفتنی است که فلز و نوع ورق مس دارای انواع مختلفی است که از جمله می‌توان به شمش مس خالص، آلیاژها با درصد مس بالا و برنج‌ها اشاره کرد.

خواص و ویژگی‌های مس

این فلز دارای خواص زیر است:

پتانسیل آلیاژی

بسیاری از فلزات به راحتی با عناصر دیگر ترکیب شده که مس یکی از آنهاست. برنز و برنج از جمله تولیدات مس بوده که با دیگر عناصر واکنش نشان داده است. به طور کلی می‌توان این فلز را در جای جای اکثر محصولات مشاهده کرد. حتی میزی که روی آن غذا صرف می‌کنید و یا انواع وسایل نقلیه که مورد استفاده قرار می‌دهید.

هدایت الکتریکی بالا 

به دلیل رسانای بسیار خوبی که در فلز مس دیده می‌شود از آن برای هدایت الکتریکی استفاده می‌شود. ضمناً مس در معرض ولتاژ بالا نیز قرار نخواهد گرفت. همچنین ناگفته نماند که از مس برای زنگ‌های الکتریکی و جرثقیل نیز بکارگیری می‌شود. لازم به ذکر است که بسیاری از موتورهای الکتریکی نیز از مس تولید شده‌اند.

هدایت گرمایی بالا

اگر چه بسیاری از فلزات دارای هدایت گرمایی بالایی هستند اما مس در این زمینه یک سر و گردن از باقی فلزات بالاتر قرار دارد. به همین دلیل از این فلز به جهت تبدیل کننده حرارتی در مخزن‌ها آب گرم، سیستم‌های زمینی گرمایشی، زمین‌های فوتبال و البته رادیاتورهای خودروها استفاده می‌شود.

مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی 

با توجه به اینکه فلز مس غیرآهنی است،  پر واضح است که در برخورد با اکسیژن واکنش متفاوتی از نشان داده و به جای اکسید شدن، لایه‌ای به نام زنگ مفرغ را تشکیل خواهد داد که مانع از زنگ‌زدگی خواهد شد. این ویژگی مس برای محصولاتی مانند جواهرات و بخش‌هایی از ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کاربردهای مس

به طور کلی از مس در موارد زیر استفاده می‌شود:

صنعت ساختمان

اگر چه استفاده از فلز مس مانند آلومینیوم در ساخت و ساز انواع سازه رایج نیست، اما بسیاری از طراحان از آن برای نماهای خارجی و داخلی مورد استفاده قرار می‌دهند. با این حال اکسید شدن مس بکارگیری از آن را کمتر کرده است. از این فلز در انواع مجسمه، ظروف آشپزخانه، لوله کشی منازل و غیره استفاده خواهد شد.

صنعت برق

با توجه به اینکه مس به راحتی توانایی عبور دادن جریان برق را از خود دارد می‌توان از آن در انواع کابل‌های برق استفاده کرد. همچنین وجود این فلز در مگنترون‌ها در مایکروویو نیز محتمل است. ضمناً با توجه به خصوصیات فلز مس به خوبی می‌توان از آن در سیم‌ها بکارگیری کرد.

صنعت کشاورزی

از مس بعنوان ماده‌ای مغذی به جهت رشد بافت‌های گیاهان استفاده می‌شود. همچنین برای اینکه بتوان بیماری‌های قارچی را کنترل کرد از این عنصر بکارگیری خواهد شد. ضمناً برای اصلاح خاک کشاورزی نیز از این فلز استفاده خواهد شد. گفتنی است که مس محرک مناسبی برای رشد مرغ و جوجه‌ها نیز به شمار می‌رود.

صنعت پزشکی

در صنعت پزشکی نیز مس فواید مناسبی دارد که از جمله می‌توان به بهبود بیماری‌هایی نظیر کم خوبی را نام برد. همچنین برای کاهش زخم و همچنین دردهای مفصلی نیز از این فلز استفاده خواهد شد.

02122791943