×

فروشگاه ها ارتباط با ما
ورق گالوانیزه ذوزنقه چیست [ تفاوت آن با ورق کرکره سینوسی ]

ورق گالوانیزه ذوزنقه شکل خاصی از ورق گالوانیزه و یکی از پرکاربردترین ورق­ها به‌خصوص در سقف شیروانی می­باشد. در صورت لزوم ورق گالوانیزه ذوزنقه را رنگ می­زنند تا ظاهر زیباتر و رنگی پیدا کند. به دلیل اینکه این نوع ورق گالوانیزه است تمامی مزایای ورق گالوانیزه را دارا است. قیمت ورق گالوانیزه به دلیل فرایند بیشتری که بر ورق به‌منظور روی­اندود کردن آن انجام می­گیرد نسبت به ورق فلزی معمولی بالاتر است. 

در صورت نیاز ورق گالوانیزه را رنگ می­زنند و ورق فلزی با این کار ظاهر زیباتر و رنگی به دست خواهد آورد. قیمت ورق رنگی نیز به دلیل لایه­های رنگ بکار رفته در آن که به­صورت الکترواستاتیک بر روی ورق فلزی قرار می­گیرد و لایه پوششی از جنس اپوکسی یا پلی‌اورتان که روی ورق رنگی ایجاد می­گردد قیمت بالاتری نسبت به ورق فلزی بدون رنگ خواهد داشت. در پاسخ به این سؤال که ورق گالوانیزه چیست، می­توان گفت که ورق گالوانیزه ورق فلزی است که توسط روش گرم یا توسط روش الکتروگالوانیزه روی­اندود شده و لایه­ای از فلز روی بر سطح ورق ایجاد می­شود تا ورق مورد نظر در مقابل رطوبت، خوردگی و زنگ­زدگی مقاومت بالاتری داشته باشد. اگر تمایل دارید با ورق گالوانیزه ذوزنقه و ویژگی­ها و کاربردهای آن آشنا شوید و از تفاوت­های این ورق با ورق کرکره سینوسی مطلع شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

 

معرفی کوتاه ورق گالوانیزه ذوزنقه

 

 

در ورق گالوانیزه مربعی موج­های مربعی شکلی در عرض ورق گالوانیزه ایجاد می­شود. باتوجه‌به سفارش مشتری موج­های مربعی بر آن ایجاد می­شود. ورق گالوانیزه ذوزنقه به‌صورت بدون رنگ یا رنگی تولید می­گردند. ورق گالوانیزه معمولی و بدون زنگ را با یک‌لایه رنگ کوره­ای یا با یک‌لایه الکترواستاتیک رنگ می­کنند. ورق گالوانیزه رنگی به انواع مختلفی چون ورق گالوانیزه ذوزنقه، ورق کرکره سینوسی تقسیم می­شوند. ورق گالوانیزه ذوزنقه در ضخامتی بین 3/0 تا 2 میلیمتر و عرضی بین 100 تا 125 سانتیمتر و طولی بنابه‌درخواست مشتری دارند تولید می­شوند.

مهم­ترین کاربرد ورق گالوانیزه ذوزنقه در سقف­های شیروانی، ویلا، سوله­های صنعتی و ورزشی، حصار دور زمین و ساختمان، استفاده در عرشه فولادی ساختمان یا متال دک (ورق گالوانیزه ذوزنقه بدون رنگ به‌عنوان سقف عرشه فولادی استفاده می­شود)، ساندویچ پانل سقفی در صنعت ساختمان مورداستفاده قرار می­گیرد. به‌منظور تهیه ورق گالوانیزه ذوزنقه ورق را بر روی شافت­هایی که با یاتاقان مهار شده­اند قرار داده و باتوجه‌به نوع فرایند فرمینگ به‌صورت ذوزنقه­ای یا به طور ورق کرکره سینوسی فرم می­دهند. ورق گالوانیزه ذوزنقه علاوه بر داشتن ظاهری زیبا، قیمت مناسب دارد. سریع و آسان نصب می­شوند و وزنی سبک دارند. ورق گالوانیزه ذوزنقه یکپارچه هستند و در برابر رطوبت و خوردگی به دلیل گالوانیزه بودن مقاوم هستند.

 

ورق گالوانیزه ذوزنقه سه حالت دارد:

  • ورق گالوانیزه ذوزنقه قدیمی یا ke3 که عرض آن 102 سانتیمتر و عرض ورق ذوزنقه­ای به طور مفید روی کار 88 سانتیمتر خواهد شد.
  • ورق گالوانیزه ذوزنقه جدید یا ke2 که عرض آن 110 سانتیمتر و عرض ورق ذوزنقه­ای به طور مفید روی کار 100 سانتیمتر خواهد شد.
  • ورق گالوانیزه ذوزنقه مدرن یا kn1 که عرض آن 117 سانتیمتر و عرض ورق ذوزنقه­ای به طور مفید روی کار 100 سانتیمتر خواهد شد.

ورق گالوانیزه ذوزنقه در برابر خوردگی و زنگ­زدگی مقاومت بالایی دارند، در مقابل شکستگی و پارگی به مدت‌زمان طولانی مقاومت می­کنند، سطح ورق ذوزنقه زیبا و یکنواخت است و در نما و سقف کاربرد فراوانی دارد. ورق گالوانیزه ذوزنقه سبک هستند و به‌راحتی نصب می­شوند. در صورت نیاز آن­ها را رنگ می‌زنند تا علاوه بر ظاهری بهتر و زیباتر، مقاومت و استحکام بالاتری پیدا کنند.

 

مشخصات

ورق گالوانیزه ذوزنقه ماهیتی شبیه ورق گالوانیزه دارد. در هر متر ورق ذوزنقه حدود 6 موج وجود دارد. عرض ورق­ها از 100 تا 125 سانتیمتر متفاوت است و ورق­ها بعد از هم­پوشانی دارای عرض 98 سانتیمتر خواهند شد. طول ورق­ها باتوجه‌به سفارش مشتری متفاوت خواهد بود. ضخامت ورق گالوانیزه ذوزنقه بین 3/0 تا 2 میلیمتر است. ورق گالوانیزه ذوزنقه می­تواند رنگی یا بدون رنگ باشد. ورق گالوانیزه ذوزنقه فرم خاصی از ورق گالوانیزه است که‌موج‌هایی مربعی در عرض ورق دارد. چون ورق گالوانیزه ذوزنقه جزو ورق­های گالوانیزه است، تمامی ویژگی­های ورق گالوانیزه یعنی مقاومت در برابر خوردگی و اکسیدشوندگی را داراست.

درصورتی‌که نیاز باشد از این ورق در سقف به‌عنوان شیروانی استفاده شود، ورق گالوانیزه ذوزنقه را رنگ می­زنند تا علاوه بر اینکه ظاهر زیباتر و بهتری پیدا می­کند، مقاومت این ورق نیز افزایش خواهد یافت. ورق گالوانیزه ذوزنقه دارای چگالی آهن 68/7 و چگالی روی 14/7 گرم بر سانتیمتر مکعب است. علاوه بر پوشش سقف شیروانی که کاربرد اصلی ورق گالوانیزه ذوزنقه است به‌عنوان حصار دور زمین، دیوارهای سوله، به‌عنوان سقف عرشه فولادی و ... مورداستفاده قرار می­گیرد. ورق گالوانیزه ذوزنقه استحکام بالایی دارد، در برابر رطوبت و اکسیدشوندگی مقاوم است، به‌راحتی نصب می­شود و به‌ویژه نوع رنگی آن­ها ظاهری زیبا دارند، وزن کمی دارند و از لحاظ اقتصادی مقرون‌به‌صرفه می­باشند. بر خلاف تصور کاربران که هرچه ضخامت ورق بیشتر باشد، مقاومت و استحکام ورق نیز افزایش خواهد یافت، ورق گالوانیزه ذوزنقه با وزنی کم و سبک بودن استحکام و مقاومت بسیار بالایی دارد و این مزیت از جمله مواردی است که کاربران را متقاعد می­کند تا از این نوع ورق در صورت لزوم استفاده کنند.

 

تفاوت ورق گالوانیزه ذوزنقه با ورق کرکره سینوسی

ورق گالوانیزه ذوزنقه نسبت به ورق کرکره سینوسی کارایی پایین­تری دارند. ورق گالوانیزه ذوزنقه به نسبت ورق کرکره سینوسی موج­هایی بافاصله دورتر از یکدیگر در عرض ورق دارند. ورق کرکره سینوسی در مقایسه با ورق گالوانیزه ذوزنقه موج­هایی بافاصله نزدیک­تر از یکدیگر در عرض ورق دارند. بر روی ورق گالوانیزه ذوزنقه فرمینگ ذوزنقه و بر روی ورق کرکره سینوسی فرمینگ نیم­دایره ایجاد می­کنند. مقاومت ورق گالوانیزه ذوزنقه­ای در مقایسه با ورق کرکره سینوسی بیشتر است. ورق کرکره سینوسی نسبت به ورق گالوانیزه ذوزنقه ارزان­تر است. هرکدام از ورق­های گالوانیزه ذوزنقه یا کرکره سینوسی را رنگ می­زنند تا علاوه بر پیداکردن رنگ و ظاهری بهتر مقاومت بالاتری نیز به دست آورند.

02122791943