×

فروشگاه ها ارتباط با ما
تیرآهن دست دوم چیست؟ آیا می‌توان از تیرآهن استوک استفاده کرد؟

تیرآهن دست دوم


زمانی که سازه‌های فولادی کارایی خود را از دست می‌دهند کاملاً دور انداخته نمی¬شوند، بلکه اجزایی از سازه که قابل‌استفاده هستند را می‌توان جدا کرده و در سایر کارهای ساختمانی مورداستفاده قرار داد.
یکی از اجزای سازه¬ای مورداستفاده تیرآهن است. تیرآهن دست‌دوم یا تیرآهن استوک به دلیل اینکه بعضاً دچار زنگ¬زدگی شده و همچنین به دلیل استفاده از آن¬ها در ساختمان سطحی از کمانش و خمش در آن¬ها دیده می¬شود، تقریباً استفاده مجدد آن¬ها در سازه از سوی مهندسین توصیه نشده و خطرناک به‌حساب می‌آید. زمانی که ساختمانی تخریب شود، تیرآهن را بااحتیاط از آن جدا می‌کنند تا به دست مصرف‌کننده بعدی برسانند. یکی از تفاوت¬های میان تیرآهن نو و دست‌دوم در ابعاد آن¬ها می‌باشد. تیرآهن نو با ابعاد 6 تا 12 متری تولید و به فروش می¬رسند حال‌آنکه تیرآهن دست‌دوم در ابعاد کوچک‌تری نیز می¬تواند مورداستفاده قرار گیرد.
تیرآهن دست‌دوم یا استوک در دسته آهن‌آلات قراضه قرار می¬گیرند. انواع تیرآهن¬های I و H به‌صورت استوک فروخته می¬شوند. وضعیت سخت اقتصادی این روزها و هزینه تمام شده بالا برای صنعت ساختمان¬سازی سبب می-شود که افراد زیادی به سمت خرید تیرآهن دست‌دوم سوق داده شوند. چرا که بسیاری از تیرآهن‌های دست‌دوم علاوه بر هزینه پایین‌تر کیفیتی قابل‌قبول دارند. اگر می‌خواهید با مزایا و معایب همچنین نحوه تعیین قیمت تیرآهن دست‌دوم و کاربردهای آن آشنا شوید توصیه می‌کنم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.


کاربردهای تیرآهن دست دوم

 

تیرآهن دست دوم و کاربردهای آن

 

قبل از استفاده از تیرآهن دست‌دوم و استوک ابتدا می‌بایست زنگ¬زدگی سطحی تیرآهن را از بین برد. تیرآهن به دلیل مواجه شدن و قرارگرفتن در معرض رطوبت و قرارگرفتن در معرض آب مستقیم به مدت طولانی نظیر باران پوسیده می¬شوند. سند بلاست کردن یکی از روش¬های ازبین‌بردن زنگ¬زدگی تیرآهن دست‌دوم است. عموماً استفاده از تیرآهن دست دوم در ساخت سازه¬های کم‌اهمیت رواج دارد. ساخت اسکلت فلزی سوله و فضاهایی که در آن رفت‌وآمد انسانی کم است و جان انسان کمتر به مخاطره می‌افتد.


کیفیت تیرآهن دست دوم

در خرید تیرآهن دست‌دوم یا استوک می¬بایست ملاحظاتی موردنظر قرار گیرند که به‌قرار ذیل است:
•    میزان زنگ‌زدگی تیرآهن و اینکه این زنگ‌زدگی سطحی یا عمیق است.
•    میزان جوش خوردگی¬های روی تیرآهن دست‌دوم یا استوک به چه میزان است.
•    طول تیرآهن دست‌دوم چقدر است.
•    میزان تغییر شکل¬ها و میزان تابیدگی¬ها در تیرآهن دست‌دوم چقدر است.


مزایای کاربرد تیرآهن دست دوم

تیرآهن دست‌دوم بسیار ارزان¬تر از تیرآهن نو بوده و هزینه خرید تیرآهن را تقریباً به نصف تقلیل می¬دهد. باتوجه‌به شرایط بد اقتصادی خرید آهن‌آلات دست‌دوم منطقی به نظر می¬رسند. حتی می¬توان از سایت¬های فروش کالای دست‌دوم نظیر دیوار کالای موردنیاز خود را خریداری کرد. باتوجه‌به اینکه تیرآهن نو در ابعاد 6 یا 12 متری موجود است، به‌وسیله تیرآهن دست‌دوم می¬توان تیرآهنی با ابعاد جدیدتر به دست آورد. همچنین تیرآهن دست‌دوم فضای کمتری نسبت به تیرآهن نو اشغال می¬کند و این پارامتر مهمی در صنعت ساختمان¬سازی است.
فولاد ماده¬ای با استحکام بالاست و بین فولاد دست‌اول و دست‌دوم تفاوت چندانی وجود ندارد. تنها در زمان خرید دست‌دوم آن می‌بایست از کارشناسان متخصص و مجرب در حوزه سازه بهره بگیریم.


معایب کاربرد تیرآهن دست دوم

تیرآهن دست‌دوم یا استوک سطح مقاومت کمتری داشته و باربری آن کاهش‌یافته است. تیرآهن دست‌دوم دارای زنگ¬زدگی زیاد است و در صورت استفاده در سازه خیلی سریع باعث اعوجاج سازه می¬شود.
به‌عنوان سخن پایانی در پاسخ به این سؤال که تیرآهن نو یا دست‌دوم خریداری کنیم، می‌توان این‌گونه پاسخ داد که این موضوع بستگی به مورداستفاده از تیرآهن دست‌دوم خریداری شده و اعتبار شرکتی است که قرار است تیرآهن دست‌دوم از آن خریداری کنیم. در صورت نیاز از تیرآهن دست‌دوم جایی استفاده می¬شود که ساخت سازه اهمیت کمتری دارد و رفت‌وآمد انسانی در آن کم است. در صورت خرید تیرآهن دست‌دوم علاوه بر بهره¬گیری از نظرات خبرگان و کارشناسان بهتر است از نمایندگی¬های فروش معتبر در بازار، تیرآهن تهیه گردد که از لحاظ کیفیت و مقاومت قابل‌اطمینان باشند.