× Fa فارسی En English

استعلام حمل و نقل درباره ما
آشنایی کامل با لوله داربست [ کاربرد و روش تولید و نصب ]

آشنایی کامل با لوله داربست

 

مقدمه

لوله داربست کارایی محسوس و آشکاری دارد. بار ها کلمه داربست را شنیده ایم. داربست های ساختمان که کاربرد زیادی هم در هنگام ساخت خانه های چند طبقه دارند، توسط لوله داربست نصب می شوند. لوله داربست یکی از مصالح پرفروش و نام آشنا صعت ساخت و ساز است. لوله داربست در دو جنس فولادی و گالوانیزه قابل تولید است. با این وجود قیمت این لوله ها نسبت به قیمت لوله گالوانیزه به صرفه تر است. کیفیت لوله داربست در نحوه اتصال و دوام آن بسیار اهمیت دارد. عدم انتخاب لوله داربست مناسب و باکیفیت، زمینه ساز ایجاد خسارت های سنگین خواهد شد. به همین دلیل در ادامه با کاربرد جذاب این لوله و نحوه تولید و سایر ویژگی های آن آشنا می شویم تا خریدی هوشمندانه و مطمئن داشته باشید. 

 

معرفی لوله داربست

لوله داربست در اجرای داربست ساختمان ها استفاده می شود. در واقع داربست یک سازه از اجزای مختلفی تشکیل می شود. لوله، داربست و تخته یا عرشه، اجزای داربست یک ساختمان را تشکیل می دهند. لوله مذکور که برای ساخت اسکلت داربست از آن استفاده می شود، همان لوله داربستی است. کاربرد این لوله ها در امور صنعتی دیده می شود. لوله داربست نقش یک تکیه گاه را بازی می کند. این لوله ها از نوع درز دار بوده و نسبت به لوله های بدون درز مقاومت کمتری دارند. البته همین میزان مقاومت برای نوع کارایی آنها کفایت می کند. اما باز هم همین موضوع در قیمت لوله داربستی تأثیر گذاشته و قیمت آن را کاهش داده است.

 ساخت اسکلت بندی داربست یک سازه، بدون لوله داربست ناممکن است. پس بهتر است در انتخاب لوله داربست مورد نیاز خود، وسواس بیشتری به خرج دهید. همانطور که احتمالاً می دانید، لوله داربست برخلاف لوله های دیگر وظیفه انتقال سیالات را ندارد. به این معنا که هیچگونه گاز و آب را درون خود جابجا نمی کند. در واقع استفاده از آن به شکل محدود امکان پذیر است و در هر زمینه مربوط به لوله، قابل استفاده نیست. اکنون به حد زیادی با لوله داربستی آشنا شدید. حال بهتر است با خلاصه ای از مهم ترین کاربرد های لوله داربست در صنایع مختلف، آشنا شوید.

 

کاربرد لوله داربستی

 

 

لوله داربست به دلیل مصرف زیاد و کارایی متنوع خیلی زود در مرکز توجهات قرار گرفت. این لوله ها به سرعت به فروش رسیدند و کمتر کسی بود که حداقل یک بار نام این لوله ها را نشنیده باشد. اما کاربرد لوله داربست چه بوده است که به این سرعت در بین مردم محبوب گردید؟ مشخصاً کاربردی فراتر از یک تکیه گاه برای افراد مشغول به کار در ساختمان دارد. خلاصه کاربرد های متنوع این محصول در لیست ذیل آمده است:

کاربرد در مقاوم سازی اسکلت سازه

ایجاد تکیه گاه برای کارگران مشغول به کار

کاربرد در استحکام و ساخت انواع پروژه های ساخت و ساز اعم از پل سازی

استفاده در دکل های دیده بانی، مغازه های نمایشگاهی و ایمن سازی رمپ های اسکی

مورد استفاده در هنگام تعمیر و بازسازی سازه های ساختمانی و عمرانی

کاربرد در اجرا و ساخت پروژه های هنری

 

نحوه تولید لوله داربست

لوله داربست نحوه تولید جالبی دارد. تولید لوله داربست در اولین قدم به مواد اولیه نیاز دارد. ورق نورد گرم در ابتدای ساخت این لوله جنس فولادی آن را تشکیل می دهد. همچنین علاوه بر ورق نورد گرم، ساخت لوله داربست با ورق گالوانیزه نیز صورت می گیرد. لوله گالوانیزه نیز از لوله های آبرسان محبوب بازار است. برای همین شناخت تفاوت لوله گالوانیزه سرد و گرم در هنگام خرید کمکتان می کند.

اما در قدم دوم، ورق های استفاده شده باید به ابعاد و ضخامت های مشخص، برش داده شوند. سپس با اسید شسته می شوند تا ذرات اضافی از بین بروند. در قدم سوم از غلتک عبور داده می شوند. در این مرحله فرم و شکل لازم خود را می گیرند. سه غلتک در کنار هم آماده اند تا عملیات شکل دهی را به بهترین نحو انجام دهند. غلتک وسطی با فشار بروی صفحه آن را به شکل U در آورده و غلتک های طرفین لبه های آن را خم کرده و آن را به شکل دایره ای لوله تبدیل می کنند. در قدم آخر نیز درز های لوله جوشکاری شده و پس از آن به طول های دلخواه برش داده می شود و در بستر های خنک کننده قرار می گیرد تا سرد شود. اکنون لوله داربست آماده فروش است. 

 

جمع بندی

لوله داربست و به طور کل لوله های صنعتی، به اندازه لوله های شهری و آب رسانی، پرفروش نیستند. اما باز هم محصول مورد نیاز بسیاری از مردم هستند. قیمت لوله داربست تحت تأثیر برخی پارامتر ها تغییر می کند. جنس ساخت، ضخامت و البته وزن لوله داربست از جمله عواملی است که در قیمت این لوله های صنعتی تأثیر می گذارند. بنابراین در هنگام خرید می توانید با آگاهی کامل و بررسی این عوامل، انتخاب مناسبی داشته باشید.

 

02122791943