×

فروشگاه ها ارتباط با ما
جوانه‌زا سوپرسید

باید اشاره کرد که تمامی خواص مکانیکی و همچنین استحکام قطعات فلزی و همچنین آلیاژها، به ساختار آن‌ها و همچنین دانه‌بندی آن‌ها وابسته است. از این رو ریخته‌گری و همچنین انجماد، می‌توان از موادی به نام جوانه‌زا استفاده کرد تا انجماد از نقطه‌های مناسب‌تری شروع شود و ساختار این قطعات به شکل دانه‌های کوچک، تشکیل گردد. از این رو خواص مکانیکی نهایی محصول مانند استحکام، سختی، چقرمگی و یا تافنس و همچنین انعطاف‌پذیری آن، بهبود پیدا خواهد کرد. در ادامه قصد داریم در مورد خواص، انواع و کاربردهای این ماده صحبت کنیم. 
 

انواع ماده جوانه‌زا

در حالت کلی ۳ نوع ماده جوانه‌زا در این شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند: 
 

فروسیلیسیم حاوی استرانسیم

این ماده جوانه‌زا که ان را بیشتر با نام سوپرسید می‌شناسند، می‌تواند به سادگی از ایجاد و تکشیل حفره‌های سفید، جلوگیری کند. همین امر موجب می شود تا گرافیت در ریخته‌گری‌های با دیواره نازک، به صورت یکنواخت‌تر و یک دست‌تر توزیع و تشکیل شود. دلیل این امر نیز این است که فاصله‌گذاری در بین بافت‌ها در ضخامت‌های گوناگون، کمتر بوده و ساختاری که در اثر تبرید شکل خواهد گرفت، تنها بر روی سطح ریخته‌گری قابلیت مشاهده شدن را دارد. 
 

فروسیلیسیم حاوی باریم

آن دسته از فروسیلیوم‌هایی که دارای باریم هستند، بیشتر با عنوان بارینوک شناخته می‌شوند. از این ماده جوانه‌زا می‌توان برای بهبود گرافیت‌سازی استفاده کرد. از استفاده های دیگری که دارد، می‌توان به بهبود توزیع گرافیت در ریخته‌گری‌های دیواره نازک و کاهش سرعت تدریجی اشاره کرد. 
 

فروسیلیسیم حاوی زیرکونیوم

زیرکونیوم برای اکسیداسیون زدایی (زیرسینوک) به کار می‌رود و نقشی مهم در بهبود سیالیت آهن مذاب، کاهش تمایل چدن به ایجاد اثر دهان سفید ایفا می‌کند. همچنین سرعت بارداری را نیز کاهش می‌دهد. 
 

جوانه‌زا سوپرسید و خواص آن

اگر بخواهیم جوانه‌زا سوپرسید را بشناسیم، بدون شک باید به این نکته اشاره کرد که از فروسیلیسیومی که جداسازی شده، در یک درجه خاص تولید خواهد شد. این ماده را در جهان به عنوان یکی از بهترین مواد جوانه‌زا برای کاهش انجماد در چدن‌های خاکستری می‌دانند. 
دلیل کاربرد بسیار زیادی جوانه‌زا سوپرسید بدون شک به دلیل وجود استرانسیم در ترکیبات ان است. برعکس سایر جوانه زاها، فروسیلیسیوم برای تاثیرگذاری هیج نیازی به آلومینیوم و کلسیم نخواهد داشت. البته ناگفته نماند که مقدار بسیار کمی از عنصر کلسیم، می‌تواند باعث کاهش قابل توجه راندمان تشکیل جوانه در آن دست جوانه زاهایی که دارای استرانسیوم است، شود. از این رو، به هنگام تولید، کلسیم در یک سطح پایین نگهداری خواهد شد.
به بیان دیگرف جوانه‌زا سوپرسید را می‌توان یک ماده تولید گرافیت در دراز مدت معرفی کرد. از مهمترین خواص و ویژگی‌های این ماده می‌توان به تشکیل گرافیت‌های قدرتمندتر، بالا رفتن تعداد حفره‌های یوتکتیکی، یکنواختی مناسب‌تر ساختار مقطه با ضخامت‌های گوناگون و همچنین یکنواختی استحکام و بیشتر در مقایسه با جوانه زاهای سیلیسیم دار اشاره کرد.  از سوی دیگر می‌توان از این ماده برای چدن‌های خاکستری با ضخامت بالا، چدن‌های نشکن، جابه جایی درازمدت آهن مذاب و… استفاده کرد. 
 

کاربردهای جوانه زای سوپرسید

بسیاری از کارخانه‌های ریخته‌گری موجود، برای اینکه بتوانند کنترل لرزش را در مقدار مشخصی تنظیم کنند، جوانه زای سوپرسید خودشان را به نسبت دو سوم سایر جوانه زاها، استفاده می‌کنند. اضافه کردن آلیاژ مورد نظر به جریانی که به صورت پیوسته جاری شده است، باید تحت یکی از شرایط زیر انجام شود: 
 

تکمیل شدن پاتیل

جا به جایی فلز از پاتیل‌هایی که با عنوان پاتیل تامین کننده شناخته می‌شوند، به پاتیل‌های ریخته‌گری : جوانه‌زا سوپرسید پیش از اینکه پاتیل تکمیل شود، نباید به قسمت انتهایی پاتیل، تخلیه گردد. استفاده از ماده جوانه‌زایی که دارای استرانسیم است موجب می‌گردد تا انقباض کمتری رخ دهد و استفاده از آن در مقایسه با سایر ماده‌های جوانه زا، مقرون به صرفه خواهد بود. 
همانطور که در قسمت‌های قبل اشاره شد، جوانه‌زا سوپر سید باعث کاهش حداکثری دمای انجماد در چدن‌های خاکستری خواهد شد. از این رو به عنوان یک جوانه‌زا موثر و کاربردی در فرایندهایی که شامل نودولیزرهای نادر هستند، شناخته می‌شود. در نهایت باید اشاره کرد که این ماده می‌تواند خطرات ناشی از به وجود آمدن آخال و حفره‌های گوناگون را کاهش دهد. 
 

قیمت جوانه زای سوپرسید 

جوانه‌زا سوپرسید یکی از موثرترین مواد در کاخانجات ریخته‌گری و تولید چدن محسوب می‌گردد. این ماده در گریدها و کیفیت‌های مختلف به بازار عرضه می‌شود. قیمت جوانه‌زا سوپرسید در وهله اول به گرید آن وابسته است. بدیهی است که هرچقدر گرید محصول بالاتر برود، قیمت آن در بازار گرانتر بوده و بالطبع عملکرد موثرتری از این جوانه‌زا انتظار می‌رود. 
یکی دیگر از مواردی که بر روی قیمت نهایی جوانه‌زا سوپرسید تاثیرگذار است، ابعاد آن خواهد بود. این ماده دارای ابعاد ۰.۲، ۰.۷ یا ۲ تا میلی متری بوده که باعث قیمت هر کدام از آن‌ها با سایرین متفاوت است. امروزه استفاده از این جوانه‌زا در مقایسه با سایر جوانه‌زا‌ها در کارگاه‌های ریخته گیری، بین یک سوم تا دو سوم سایر جوانه‌زا‌ها است. دلیل این امر نیز، قیمت بیشتر این جوانه‌زا در مقایسه با سایر جوانه زاها است. همچنین قیمت جوانه‌زا سوپرسید با توجه به این که ماده در داخل کشور تولید یا از کشورهای دیگر وارد می‌شود، متفاوت خواهد بود. 
سایر فاکتورهای موثر بر قیمت محصولات ریخته‌گری مانند جوانه‌زا سوپرسید عبارتند از: 
  • شاخص بورس و نرخ دلار
  • میزان عرضه و تقاضا
  •  انرژی برای استخراج و تولید
  • هزینه حمل و نقل و نیروی انسانی
     

خرید و فروش جوانه‌زا سوپرسید

این ماده که دارای استرانسیوم است، در سایزهای ۰.۲ تا ۰.۶ و ۲ تا ۶ mm تولید می‌گردد. این جوانه‌زا را می‌توان یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین جوانه زاها در بازار دانست که بیشترین استفاده را در چدن‌های نشکن با قابلیت تبرید بالا دارد. در نتیجه افزایش قابلیت جوانه‌زایی گرافیت، باعث حذف کاربیدها و به دنبال آن بهبود قابلیت ماشین کاری در قطعات چدنی می‌شود. این جوانه‌زا برای کلیه قطعات چدنی قابل مصرف بوده و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردی که دارد، مصرف سرانه جهانی آن افزایش پیدا کرده است. نیاز این محصول در کشور ما از طریق واردات و بیشتر وارد کردن آن از کشور چین تامین می‌شود، البته نمونه‌های تولید داخل نیز در بازار موجودند از این رو می‌توان انتظار داشت که به درخواست و تقاضا صنعتگران و کارخانه‌های مختلف، فروش این محصول توسط شرکت‌های گوناگونی صورت می‌گیرد. ولی از آنجایی که کیفیت مواد جوانه‌زا در بهبود خواص تولیدات کارخانجات به شدت موثر است، خرید از مراکز معتبر عرضه کننده این محصولات توصیه می‌گردد.
تجارت گرام، می‌تواند در زمینه‌های مختلفی مانند تامین مواد اولیه مورد نیاز صنایع مختلف و کارخانه‌هایی که در حوزه تولید فولاد، چدن، ریخته‌گری و… فعالیت می‌کنند، مشاوره‌های ارزشمندی را ارائه کند. کلیه محصولات عرضه شده در این شرکت از جمله انواع جوانه زاها، از برترین برندها بوده و این تضمین به خریدار داده می‌شود که بالاترین کیفیت و گرید محصولات به دست وی خواهد رسید. جهت اطلاع از لیست قیمت به روز جوانه‌زا سوپرسید و سفارش خرید، تنها کافیست تا با مشاورین ما در تجارت‌گرام در تماس باشید؛ همچنین می‌توانید از مشاوره و راهنمایی رایگان نیز بهره‌مند شوید.